Oto pełna treść pisma, które senator Skurkieiwcz skierował do szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego:
Paweł Wojtunik
Centralne Biuro Antykorupcyjne
Szanowny Panie
W sierpniu 2010 roku procesowi prywatyzacji została poddana Fabryka Łączników S.A. w Radomiu. Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało 85 procent akcji za kwotę 1 milion 428 tysięcy złotych firmie Ferro Masz Invest, która została zarejestrowana w KRS 09.07.2010 r., czyli miesiąc przed prywatyzacją Fabryki Łączników. Muszę w tym miejscu nadmienić, że kapitał zakładowy firmy Ferro Masz Invest wynosi 5 tysięcy złotych. Wiele wątpliwości natury prawnej budzi również działanie Zarządu oraz Rady Nadzorczej Fabryki Łączników w ostatnim okresie przed prywatyzacją, czyli w latach 2008 – 2010. Z informacji przekazanych w Sejmie przez podsekretarza stanu w MSP Adama Leszkiewicza wynika, że wartość kapitałów własnych Fabryki Łączników w roku 2008 wynosiła 5 mln 300 tys.
W połowie 2010 r. kapitał własny miał już wartość ujemną i wynosił minus 2 mln zł. Wynika z tego, że w okresie od 01.01.2009 r. do 30.06.2010 r. wartość firmy została obniżona o blisko 7 milionów 300 tysięcy złotych. Wiele kontrowersji wzbudza również fakt, że Fabryka Łączników została sprzedana za kwotę 1 milion 428 tysięcy złotych, pomimo, że dysponowała majątkiem znacznej wartości: w tym 12 ha gruntów w strefie przemysłowej, hale produkcyjne, budynek biurowy. Wyroby zgromadzone w magazynach oraz materiały niezbędne do bieżącej produkcji były znacznej wartości. Według pracowników, wartość towarów zgromadzonych w magazynach przekraczała 6 milionów złotych, natomiast wartość pozostałych materiałów niezbędnych do bieżącej produkcji kolejne 4 miliony złotych.
Niestety, prywatyzacja Fabryki Łączników S.A. w Radomiu zakończyła się fiaskiem, gdyż 14.02.2012 r. Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Siedlcach ogłosił upadłość firmy, wyznaczając syndyka masy upadłościowej. Załoga Fabryki Łączników decyzję Sądu przyjęła ze zdumieniem, tym bardziej, że według ich relacji, syndykiem została osoba powiązana z firmą Ferro Masz.
Zwracam się z prośbą o podjęcie działań zmierzających do wyjaśnienia, czy nie doszło do naruszenia prawa oraz złamania przepisów antykorupcyjnych przy sprzedaży przez Ministerstwo Skarbu Państwa Fabryki Łączników S.A. w Radomiu m.in. poprzez obniżenie wartości w latach 2008 – 2010 oraz czy nabywca nie działał na szkodę firmy doprowadzając ją do upadłości.
Wojciech Skurkiewicz
Senator RP