Konferencja odbyła się 29 lutego w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
Uczestniczyli w niej przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, samorządowcy, parlamentarzyści, a także przedstawiciele świata nauki , reprezentujący Wydział Socjologii i Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego i Polskie Towarzystwo Ekonomiczne.
Podczas debaty uruchomiono, w ramach internetowej strony www.prezydent.pl tzw. Witrynę Obywatelską, która – jak czytamy na stronie ją otwierającej – „ jest miejscem gromadzenia i rozpowszechniania dobrych praktyk. Witryna będzie powszechnie dostępna, a forma opisów dostosowana do łatwego wykorzystywania zamieszczonych doświadczeń w innych miejscowościach - w celu ułatwienia i zachęcenia następców do podążania drogą wskazaną przez bardziej aktywne środowiska.
Na Witrynie będą zamieszczane opisy takich działań, jak wprowadzanie nowatorskich form demokracji lokalnej, działalności obywatelskich czy współpracy z organizacjami pozarządowymi i podmiotami gospodarczymi na rzecz realizacji zadań publicznych lub dobra wspólnego.”
- Wszelkie działania, mające na celu ułatwienie obywatelom dostępu do informacji o sprawach publicznych, są bezspornie bardzo cenne – mówi Sekretarz Miasta Rafał Czajkowski, podkreślając jednocześnie, że w jego opinii w dobrze rozumianym interesie obywateli byłyby bardziej jednoznaczne zapisy ustawowe, nie prowokujące wielorakich interpretacji. – Wszystkim byłoby łatwiej je stosować w praktyce, a stosunki na linii obywatel – urząd uległyby znacznemu uproszczeniu - dodaje Rafał Czajkowski.