Czwartek 28 listopada
Zdzisława, Lesława, Go¶cierada
RADOM aktualna pogoda

Samorządowcy regionu radomskiego o strategii rozwoju Mazowsza

dag 2012-02-20 11:30:00

Z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Kosztowniaka 29 lutego w Radomiu, jako stolicy subregionu radomskiego, organizowane jest spotkanie z udziałem samorządowców gmin regionu radomskiego. Celem spotkania jest wypracowanie wspólnego wystąpienia regionu z wnioskami i postulatami w ramach aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego do roku 2020. Zarząd Województwa Mazowieckiego podjął decyzję o rozpoczęciu prac nad aktualizacją dokumentu. 

 

Aktualnie obowiązująca Strategia Rozwoju Województwa Mazowieckiego do roku 2020 stanowi główne narzędzie polityki regionalnej województwa i spójną koncepcję rozwoju regionu w długookresowej perspektywie. Dokument jest dostępny na stronie Samorządu Województwa Mazowieckiego www.mazovia.pl I Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego www.mbpr.pl. 

Strategia została przyjęta w 2006 roku. Dokument opisuje strategiczne kierunki rozwoju województwa i plany prorozwojowych działań na szczeblu wojewódzkim. Strategia określa również wytyczne dla działań podejmowanych przez samorządy lokalne, podmioty sfery badań i rozwoju, gospodarki i biznesu, organizacji pozarządowych z terenu województwa mazowieckiego. Od czasu jego uchwalenia minęło już jednak 5 lat, w trakcie których zmieniły się uwarunkowania formalno-prawne prowadzenia polityki rozwoju w Polsce oraz sytuacja społeczno-gospodarcza regionu. 

Aktualizacja Strategii jest dla mieszkańców poszczególnych obszarów województwa niezmiernie ważnym dokumentem. Determinuje bowiem realizację inwestycji i przedsięwzięć przy udziale środków unijnych dostępnych dla regionu w kolejnym okresie programowania 2014 - 2020. Teraz jest właściwy moment, aby dokładnie wczytać się w zapisy tego dokumentu i podjąć próbę wprowadzenia do jego zawartości treści ważnych dla rozwoju naszego miasta i regionu radomskiego. Ważnym elementem prac nad Strategią są konsultacje założeń z instytucjami zaangażowanymi w rozwój regionu oraz z jego mieszkańcami. W ramach trwających aktualnie konsultacji zbierane są wnioski od osób i podmiotów zainteresowanych partycypacją społeczną w tworzeniu Strategii. 

W stanowisku Gminy ważnym postulatem, który Radom zgłosi do Strategii, będzie przyłączenie regionu radomskiego do Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Jest to dla regionu radomskiego sprawa priorytetowa, albowiem determinuje naszą najbliższą przyszłość w kontekście dostępności i wielkości środków unijnych na projekty inwestycyjne i społeczne w regionie. 

Wszelkie uwagi, wnioski i propozycje zmian zapisów Strategii można do 28 marca 2012 roku zgłaszać na piśmie, faksem lub drogą elektroniczną na adres: Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego w Warszawie, ul. Solec 22, 00-410 Warszawa; fax (22) 518 49 02, poprzez formularz na stronie www.konsultacje.mbpr.pl. Wniosek powinien zawierać: nazwisko i imię lub nazwę (w przypadku osób prawnych lub instytucji, organizacji itp.), adres wnioskodawcy oraz przedmiot wniosku.

Uwagi można zgłaszać również za pośrednictwem Wydziału Funduszy Unijnych i Strategii Urzędu Miejskiego w Radomiu pisemnie na adres ul. Kilińskiego 30, 26-600 Radom, pokój nr 309, fax-em na numer 48 362 06 15 lub droga elektroniczną na adres e-mail: k.jankowska@umradom.pl. Datę ostatecznego zgłaszania uwag do Urzędu Miejskiego określono na 29 luty 2012 r. 

Uwagi zgłoszone przez mieszkańców Radomia mogą znaleźć się w oficjalnym stanowisku Gminy Miasta Radomia względem konsultowanego dokumentu zgłoszonym do Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego.  
 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych