Czwartek 28 listopada
Zdzisława, Lesława, Go¶cierada
RADOM aktualna pogoda

RTN i Kocham Radom zaproszone na II Kongres Ruchów Miejskich

kt, rk 2012-10-10 11:00:00

II Kongres Ruchów Miejskich odbędzie się w dniach 12-14 października w Łodzi. Organizatorzy spodziewają się około 230 uczestników z 37 miast Polski, z ponad 100 organizacji i instytucji i nieformalnych inicjatyw. Z naszego miasta zostały zaproszone stowarzyszenie Kocham Radom oraz Radomskie Towarzystwo Naukowe.

Zdjęcie uczetsników I Kongresu Ruchów Miejskich w Poznaniu - kongresruchowmiejskich.pl

W ciągu ostatnich kilku lat w większości polskich miast zaczęły aktywizować się oddolne grupy mieszkańców, chcących odgrywać istotną rolę w współtworzeniu miasta. Niejednokrotnie okazało się, iż działanie lokalne jest niewystarczające by efektywnie rozwiązać istotne problemy – stąd inicjatywy oparte na współdziałaniu różnych ruchów miejskich na płaszczyźnie ogólnokrajowej. Tak powstała idea Kongresu Ruchów Miejskich, stworzona przez Stowarzyszenie My-Poznaniacy, którzy rok temu zorganizowali pierwsze tego typu spotkanie aktywistów z całej Polski zakończone stworzeniem Tez Miejskich.

Tym razem w Łodzi uczestnicy będą starali się stworzyć uwagi do Założeń Krajowej Polityki Miejskiej w dziesięciu grupach roboczych: Demokracja miejska, Kultura, Małe miasta – duże problemy, Metropolie/Aglomeracje, Polityka mieszkaniowa, Polityka przestrzenna, Polityka społeczna, Rewitalizacja, Środowisko/ekologia, Zrównoważony transport.

Z Radomia na kongres wybiera się Łukasz Zaborowski. Będzie reprezentował przede wszystkim Radomskie Towarzystwo Naukowe, ale Stowarzyszenie Kocham Radom też. Na kongres pojedzie po raz pierwszy.

Na co zwróci szczególną uwagę?

- Zawodowo zajmuję się planowaniem przestrzennym. Przede wszystkim nie zgadzam się z kształtem krajowej polityki miejskiej, wyprowadzaniem aktywności gospodarczej z miast do gmin. W kraju mamy także niezrównoważony transport publiczny na rzecz samochodów. Ponadto wielokrotnie krajobraz miejski w wiejski często jest niszczony, a planowanie przestrzenne kraju leży – mówi nam Łukasz Zaborowski.

Ale zamierza także zabrać głos w sprawach dotyczących bezpośrednio naszego miasta:

- Chcemy zwrócić uwagę na to, że miasta, takie jak Radom, które wcześniej miały status miasta wojewódzkiego, zostały zdegradowane. Chcemy, aby w polityce krajowej nie były one dyskryminowane i miały takie same szanse na rozwój, jak inne miasta, bo wydaje się, że status miasta wojewódzkiego jest koncepcją na rozwój.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych