Najbardziej kosztowna jest termomodernizacja budynku, która rozpoczęła się znacznie wcześniej ociepleniem ścian zewnętrznych budynku. W tej chwili na dachu pracuje specjalistyczna firma montująca ogniwa solarne. To rozwiązanie stosowane jest z powodów ekologicznych i ekonomicznych. Solary produkują ciepło dzięki wykorzystywaniu energii słonecznej, co w sposób oczywisty wpływa na ochronę środowiska. Ponadto jest to inwestycja opłacalna w długim okresie czasu. Zakup i montaż ogniw jest dość kosztowny, ale już samo pozyskiwanie i przetwarzanie energii jest znacznie tańsze niż sposobami tradycyjnymi.
W szpitalu prowadzony jest również gruntowny remont kotłowni. Wymieniane są również węzły ciepłownicze, które były przestarzałe i nadążały za obecnymi standardami. Całą inwestycję związaną z termomodernizacją i montażem solarów współfinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koszt prac wyniesie około 10 mln zł.
Gruntowny remont przechodzi odział wewnętrzny. Wyburzane są ściany, pomieszczenia zostaną przebudowane i przystosowane do nowych potrzeb. Na ten cel miasto zarezerwowało 3 mln zł. Na czas modernizacji, pacjenci z oddziału wewnętrznego zostali umieszczeni w budynku dawnej ginekologii przy ul. Narutowicza. Powstanie tutaj również poradnia uzależnień. W planach jest również modernizacja oddziału chirurgii naczyń, a także przeniesienie oddziału rehabilitacji na teren szpitala z budynków przy ul. Giserskiej na Glinicach.