Czwartek 28 listopada
Zdzisława, Lesława, Go¶cierada
RADOM aktualna pogoda

Radomski Czerwiec w Sejmie

nika 2011-06-30 14:35:00

Marszałek Grzegorz Schetyna otworzył we środę w Sejmie wystawę poświęconą radomskiemu Czerwcowi '76. Eksponaty jeszcze w ubiegłym tygodniu można było oglądać w radomskim Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

Inicjatorami przeniesienia ekspozycji na Wiejską byli radomscy posłowie Ewa Kopacz i Radosław Witkowski. Sugestywna ekspozycja cieszy się dużym zainteresowaniem. Na oficjalnym otwarciu, oprócz Ewy Kopacz i Radosława Witkowskiego, pojawił się marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, minister infrastruktury Cezary Grabarczyk i szef klubu parlamentarnego PO Tomasz Tomczykiewicz. Przybyli także uczestnicy czerwcowego protestu oraz współpracownicy Komitetu Obrony Robotników - Ludwika i Henryk Wujcowie.

Celem wystawy jest propagowanie wiedzy o Czerwcu '76 poza Radomiem. Dotychczas ten jeden z największych i najważniejszych protestów społecznych w PRL-u był zdecydowanie w cieniu innych „polskich miesięcy” - Czerwca '56, Grudnia '70 czy Sierpnia '80. Tymczasem bez radomskiego Czerwca nie byłoby Sierpnia i Solidarności. Podkreślał to poseł Radosław Witkowski zwracając się do uczestników wydarzeń sprzed 35 lat: – Dziękuję, że jesteście tu dzisiaj z nami. Bez waszej odwagi nie byłoby tego, co stało się później w latach '80.

Poseł zauważył także, że to właśnie w Radomiu przecięły się drogi robotników i inteligencji, powstał zalążek opozycji demokratycznej – Komitet Obrony Robotników.

- Ci ludzie byli pacyfikowani przez specjalne oddziały ZOMO, tracili pracę i źródło utrzymania dla całej rodziny. Tą wystawą oddajemy im hołd – mówiła Ewa Kopacz.

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna mocno podkreślał, że w 1976 roku po raz pierwszy robotnikom pomagali inteligenci: – Wtedy byliśmy po raz pierwszy razem. Robotnicy ze studentami, z naukowcami i z inteligencją – wszyscy razem przeciwko reżimowi, który pokazał prawdziwą twarz, okrutną i bezwzględną.

Wystawę, na którą składają się archiwalne zdjęcia z zasobów IPN oraz unikatowe eksponaty – oryginalny powielacz, na którym drukowano opozycyjne wydawnictwa, mosiężna tablica z gmachu KW PZPR w Radomiu, sztandar wyniesiony przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa z płonącego komitetu wojewódzkiego, a także inspirowany radomskim protestem obraz Edwarda Dwurnika, jednej z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej sztuki współczesnej, można oglądać w gmachu Sejmu do niedzieli, 3 lipca.

Więcej zdjęć wkrótce.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych