Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Radomianie na międzynarodowym obozie na Łotwie [ZDJĘCIA]

dm 2018-08-24 09:07:00

Po tygodniowym pobycie na Łotwie - wróciła ze szkolenia "Baltic Guards" - grupa uczniów Szkół im. 72. Pułku Piechoty w Radomiu Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Było to bardzo ciekawe wydarzenie dla młodzieży, na które złożyły się szkolenia, a przede wszystkim integracja międzynarodowa i nauka języka.

Międzynarodowy obóz „Baltic Guards” odbył się w dniach 13-17 sierpnia w miejscowości M?lpils. Zorganizowany przez Łotewski Korpus Kadetów (Latvian Cadet Force and Information Centre), miał charakter przedsięwzięcia szkoleniowego o tematyce proobronnej.

Zaproszenie do udziału w obozie oprócz Polski, przyjęło pięć krajów, które skierowały 20-osobowe grupy młodzieży szkolnej w wieku od 14 do 19 lat z Estonii, Litwy, Polski, Łotwy, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Łącznie w obozie uczestniczyło 130 uczniów. Do zlotu polskie Ministerstwo Obrony Narodowej wytypowało dwie szkoły. Polską grupę reprezentowało 10 uczniów ze Szkoły im. 72. Pułku Piechoty w Radomiu ZDZ oraz 10 uczniów z Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży Centrum Edukacji Mundurowej im. mjr. Władysława Raginisa w Ełku.

Podczas obozu młodzież uczestniczyła w spotkaniach dotyczących tradycji i historii każdego z uczestniczących krajów, warsztatach szkoleniowych, treningach tematycznych, wycieczkach krajoznawczych i spotkaniach przy muzyce.

- Najważniejszym przedsięwzięciem obozu były zawody użyteczno-bojowe, przeprowadzone na terenie infrastruktury sportowej i terenowej w M?lpils - informuje płk rez. Sławomir Gąsior ze Szkół im. 72. Pułku Piechoty w Radomiu ZDZ.

Zawody trwały od rana (godz. 8.00) do wieczora (godz. 19.00) i rozegrane zostały w 10 konkurencjach: strzelanie z karabinka pneumatycznego, rzut granatem na odległość i celność, pierwsza pomoc na polu walki, elementy survivalu (maskowanie, budowa schronień), techniki linowe (wspinanie po linie, przeprawa przez zbiornik wodny), obserwacja terenu (rozpoznanie, pokonywanie pola minowego), nawigacja (orientowanie w terenie).

Uczniowie zostali podzieleni na dziesięć 13-osobowych zespołów po 2-3 uczniów z każdego kraju w zespole. Taki podział pozwolił na osiągniecie integracyjnego charakteru zawodów, umacniał ich wzajemne relacje i więzi oraz doskonalił umiejętności językowe wszystkich nacji (obowiązujący język - angielski). Nad każdym z zespołów czuwało dwóch wyznaczonych liderów - z Łotwy (przedstawiciel organizatora) i z krajów zaproszonych.

W trakcie całego obozu oraz w czasie zawodów nad ich przebiegiem oraz bezpieczeństwem czuwał zespół koordynacyjny oraz zabezpieczający składający się ze specjalistów łotewskich. O randze tego przedsięwzięcia świadczy to, że podczas otwarcia zlotu i budowania zespołów międzynarodowych, wizytował obóz Prezydent Łotwy Raimonds V?jonis. Natomiast ostatniego dnia podczas ceremonii zamknięcia obozu z wizytą był Minister Obrony Narodowej Łotwy Raimonds Bergmanis., który wręczał upominki zwycięskim zespołom.

Obóz wizytowali również przedstawiciele MON wszystkich 6 krajów zaproszonych do uczestnictwa w „Baltic Guards”. Delegacje obserwatorów zaproszonych z uczestniczących w obozie państw dokonały wizytacji zawodów użyteczno-bojowych. - Młodzież bardzo pozytywnie wypowiadała się na temat organizacji obozu oraz przebiegu zawodów - podkreśla ppłk Mariusz Mioduszewski z Biura do Spraw Proobronnych MON w Warszawie.

Konkurencje w odczuciac uczniów nie okazały się trudne, bowiem polska młodzież, takie czynności wykonywała wielokrotnie podczas szkolenia programowego w szkołach oraz podczas obozów i zawodów rozgrywanych w Polsce. Uczniowie nie ukrywają, że bardzo dużo skorzystali z pobytu na obozie w gościnnej Łotwie. Już dziś marzą o kolejnych tak atrakcyjnych wyjazdach szkoleniowych „pod skrzydłami” Ministerstwa Obrony Narodowej.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych