Czwartek 28 listopada
Zdzisława, Lesława, Go¶cierada
RADOM aktualna pogoda

Radom walczy o "Polskę Wschodnią"

dag, źródło: UM 2012-01-23 09:18:00

Prezydent Andrzej Kosztowniak wystosował pismo do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w sprawie włączenia subregionu radomskiego do Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Jesteśmy częścią najbogatszego w Polsce województwa, ale samorządy ziemi radomskiej znajdują się w obszarze charakteryzującym się szczególnie złą sytuacją społeczną i gospodarczą. Jesteśmy jednym z najbiedniejszych subregionów w Polsce i najbiedniejszym w województwie.

Nasz subregion ma  najniższy w województwie wskaźnik PKB na mieszkańca, oraz najwyższą stopę bezrobocia, sięgającą 22,8% (przy średniej 9,6% w województwie). W niektórych powiatach, np. szydłowieckim, sięga nawet 36,3%.

Rosnąca liczba zadań i obciążeń, przy braku zagwarantowanego zabezpieczenia środków w budżecie krajowym powoduje tylko drenaż środków własnych samorządów, które wkrótce zupełnie nie będą w stanie dokonywać inwestycji w infrastrukturę i rozwój. Zmniejszana corocznie pula środków na walkę z bezrobociem jest efektem wycofania interwencji w tym obszarze i zrównania podejścia do sytuacji naszego subregionu z resztą kraju, gdzie bezrobocie jest na dużo niższym poziomie.

Tymczasem wielkość wsparcia unijnego na projekty realizowane w naszym subregionie jest najmniejsza w województwie, co stoi w oczywistej sprzeczności z zasadami polityki spójności „służącej wzmacnianiu spójności gospodarczej i społecznej w Unii Europejskiej poprzez zmniejszenie dysproporcji w poziomie rozwoju różnych regionów oraz zacofania regionów lub wysp najmniej uprzywilejowanych, w tym stref wiejskich.”

Ogromne zaniepokojenie budzi również fakt, że Mazowsze, jako najbogatsze województwo w Polsce przekroczyło 75-procentowy próg PKB średniej unijnej na mieszkańca i traci tym samym możliwość korzystania ze wsparcia unijnego w ramach celu 1 "Konwergencja", na który było przeznaczane aż 86% środków Polityki Spójności. Władza zdają sobie jednak sprawę, że to nie bogactwo Mazowsza jest tego przyczyną, a zawyżone przez bogatą Warszawę wskaźniki, liczone jako średnia dla całego województwa.
 
Pocieszeniem jest fakt, że Polska czyni starania, by Województwo Mazowieckie zostało ujęte w nowej kategorii tzw. regionów przejściowych, co znacznie zmniejszy negatywne skutki finansowe „wypadnięcia” Mazowsza z Celu 1 „Konwergencja”. Środki unijne dla naszego regionu będą mniejsze, ale nie tak znacznie, jak w przypadku, gdybyśmy od razu znaleźli się w grupie wsparcia celu 2 „Konkurencyjność regionalna i zatrudnienie”. Niemniej jednak, zaliczenie do grupy regionów przejściowych niesie ze sobą konsekwencje w postaci obostrzeń w swobodzie wydatkowania funduszy unijnych na niektóre działania.  Biorąc pod uwagę i tak zmniejszoną o 1/3 pulę środków dla Mazowsza, oznacza to niezwykle małe fundusze na najbardziej niezbędne inwestycje w naszym subregionie.
    
Jako środek zaradczy w tej sytuacji władze miasta widzą możliwość uzyskania dla subregionu radomskiego dostępu do środków z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej lub jego odpowiednika w przyszłej perspektywie finansowej 2014-20.

Przeszkodą formalną jest przyjęta kiedyś zasada, że wsparcie unijne rozdysponowywane jest w oparciu o obszary statystyczne NTS 2 - czyli województwo. Konieczna jest więc zmiana tej zasady, by środki z PO RPW mogły być udzielane na poziomie NTS3 - czyli subregionów. Wymaga to jednak zgody Komisji Europejskiej.

Władze miasta zwracały się już w tej sprawie do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.  Otrzymana odpowiedź. daje nadzieję, że po uzyskaniu przychylności Ministerstwa Rozwoju Regionalnego możliwe jest staranie o akceptację Komisji Europejskiej. Konieczne jest, by MRR podjęło temat i przedstawiło Komisji Europejskiej propozycję zmiany sposobu dystrybucji środków w oparciu o obszary statystyczne NTS3, a nie NTS2, kierując się sytuacją obszarów problemowych, a nie granicami administracyjnymi województw.

Jest to szczególnie ważny moment, gdyż Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przygotowało projekty stanowisk rządu RP do pakietu unijnych rozporządzeń. Otwierają one proces oficjalnych negocjacji z Komisją Europejską na temat przyszłej perspektywy finansowej.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych