Ten zorganizowany, zbiorowy wyjazd stał się możliwy dzięki wspólnej inicjatywie, której początek dała marka „Siła w precyzji”, promująca Radom w kraju i już także zagranicą. Otóż „dziesiątka” radomskich przedsiębiorstw branży metalowej wsparło wspólnym uczestnictwem projekt Gminy Miasta Radomia pt. „Technika i nowoczesność – promocja gospodarcza południowego Mazowsza”, który w ubiegłym roku zajął 7 lokatę na liście rankingowej wniosków zgłoszonych w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Projektów Unijnych i uzyskał dofinansowanie w kwocie 499 956,70 z EFRR (49,64 % całości kosztów). Druga połowa zostanie dołożona z budżetu Gminy Miasta Radomia.
W ramach projektu ogólnej wartości przekraczającej 1 milion złotych samorząd miasta Radomia oferuje dziesięciu firmom:
*udział w Hannower Messe 2012 jako wystawców. Połączony jest z misją gospodarczą prowadzona pod marką miejską „Siła w precyzji”.
*uczestnictwo w ITM Poznań 2-12 (29 05 – 01 06).
* sfinansowanie strony internetowej projektu
* wydanie materiałów promujących projekt i jego uczestników, w tym wydanie katalogu w trzech wersjach językowych.
Na czwartkowej konferencji prasowej pokazano przedstawicielom mediów wizualizację pawilonu wystawienniczego, który już został zmontowany w Hannowerze i będzie wykorzystany także w Poznaniu. Każda z 10. firm ma w nim swoje stoisko wystawiennicze.
Prezydent Andrzej Kosztowniak powiedział o metalowej dziesiątce, że są to firmy o bardzo dużym dorobku, z powodzeniem konkurujące nie tylko na rynku krajowym lecz także – na światowym. Przedstawicielowi portalu radom24.pl i „Tygodnika Radomskiego” powiedział, że wszystko zaczęło sie od marki „Siła w precyzji”, bardzo pasującej do produkcji większości radomskich zakładów branży metalowej, uznawanej za specjalizację radomskiego przemysłu. Zamierzeniem władz miasta i inicjatorów z przemysłu jest znacznie powiększenie tej grupy, także przyczynienie się do rozwoju szkolnictwa technicznego i zawodowego w Radomiu.
Wiceprezydent Krzysztof Ferensztajn dodał, że zamierzeniem jest wzajemnie korzystna współpraca firm branży metalowej. Prowadzone są także rozmowy z Agencją Rozwoju Przemysłu, kierownictwem Tarnobrzeskiej Strefy Ekonomicznej a także Fabryką Broni w Radomiu.
Firmy uczestniczące w projekcie to:
Narzędziownia "Łucznik"
"Radon" S.C.
Stańczyk Jan "Radmot" Przedsiębiorstwo
Produkcyjno-Handlowe
Bogdan Majewski "Bartech"
Zakład Produkcyjny "Prozamet"
Precision Machine Parts Sp z o.o.
"Lenaal" Andrzej Pokusa
Fabryka Broni "Łucznik" Radom Sp. z o.o.
"Pronar" Sp. z o.o.
GGG Sp. z o.o.