Mazowieckie szpitale otrzymają w 2013 r. środki finansowe niższe – o 2,69 % w stosunku do planu na 2012 r. i o 8,9 % niż ich rzeczywiste potrzeby.
Jak czytamy w piśmie do ministra "zatwierdzenie powyższego planu jest decyzją niezwykle krzywdzącą, także dla szpitali funkcjonujących w Radomiu. Już dziś pacjenci z naszego miasta miesiącami oczekują na wizyty u lekarzy specjalistów i planowe zabiegi lub operacje. Mimo, że dyrekcje szpitali w Radomiu i regionie radomskim do granic wytrzymałości „dokręcają śruby” budżetów, to aktualnie przekazywanych przez NFZ środków nie starcza na pokrycie bieżących kosztów świadczeń medycznych."
Aby wygenerować oszczędności dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego zaproponowała lekarzom nowe warunki pracy, jednak część medyków nie zgodziła się na nie. W związku z tym może dojść do zamknięcia oddziału neurochirurgii z dniem 1 listopada 2012roku.
"Zmniejszenie i tak niewystarczających już środków finansowych postawi radomskie szpitale w dramatycznej sytuacji. Dostęp do świadczeń medycznych może zostać drastycznie ograniczony. Pieniądze na usługi medyczne wyczerpią się szybciej niż w poprzednich latach, a trudno spodziewać się zapłaty za nowe nadwykonania, gdyż NFZ odmawia refundacji tysięcy wykonanych już ponadplanowych świadczeń medycznych dla mieszkańców naszego regionu. Zatwierdzony przez Pana Ministra plan finansowy NFZ na 2013 r. jest kolejnym ciosem rządu wymierzonym w mazowieckie samorządy. Pańska decyzja stoi w sprzeczności z jednym z konstytucyjnych obowiązków państwa, jakim jest zapewnienie obywatelom łatwego dostępu do opieki zdrowotnej na wysokim poziomie.
W imieniu Klubu Prawo i Sprawiedliwość Radnych Rady Miejskiej w Radomiu zwracam się do Pana Ministra z apelem o wyrównanie środków finansowych dla mazowieckich szpitali na rok 2013, do poziomu finansowania z bieżącego roku, z rezerwy ogólnej NFZ." - napisał Jakub Kowalski, szef klubu radnych PiS.