Obaj radni oświadczenia wydali w poniedziałek. Związane jest to z ostatnimi perturbacjami w radzie miejskiej. Przypomnijmy, że do Biura Rady Miejskiej trafił wniosek od osoby prywatnej, twierdzącej, że mandaty radnych Kazimierza Woźniaka (Radomianie Razem) i Zenona Krawczyka (SLD) powinny wygasnąć. Obaj są prezesami spółdzielni, które jak twierdzi wnioskodawca prowadzą działalność gospodarczą na zlecenie "zarządzając nieruchomościami, w których Gminie Miasta Radomia przysługuje prawo współwłasności". Wniosek trafi do wojewody, a jego zasadność ocenią prawnicy.
Sprawa wśród radnych odbiła się głośnym echem. Wiele osób pytało co w związku z radnym Karolem Sońtą z PiS, który jest prezesem spółdzielni Gołębiów II. Radny wydał w tej sprawie oświadczenie, w którym podkreśla, że nie zarządza żadnym budynkiem, w którym udział miałaby gmina.
To jednak nie koniec. Dwaj kolejni radni PiS - przewodniczący rady Dariusz Wójcik i Jakub Kowalski zdecydowali się autolustrację i wydanie oświadczeń, w których zapewniają, że w czasie wykonywania mandatu radnego nie naruszli przepisów prawa antykorupcyjnego oraz nie zasiadali w zarządach stowarzyszeń pełniących działalność gospodarczą.
W oświadczeniu opublikowanym na portalu społecznościowym Facebook Jakub Kowalski napisał: "Oświadczam, że w okresie sprawowania mandatu radnego Rady Miejskiej w Radomiu nie naruszyłem tzw. przepisów prawa antykorupcyjnego dotyczących radnych. oraz nie prowadziłem jakiejkolwiek działalności gospodarczej na własny rachunek ani wspólnie z innymi osobami. Nie zarządzałem działalnością gospodarczą ani nie byłem przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności. Nie czerpałem również jakichkolwiek innych korzyści z mienia publicznego, stanowiącego własność Gminy Miasta Radomia.
Od chwili objęcia mandatu radnego Rady Miejskiej w Radomiu nie zasiadam w zarządach fundacji i stowarzyszeń prowadzących działalność gospodarczą z wykorzystaniem mienia publicznego, stanowiącego własność Gminy Miasta Radomia. Nie zasiadam również w zarządach fundacji i stowarzyszeń, które w ramach konkursów na realizację zadań publicznych bądź w trybie pozakonkursowym pozyskały środki finansowe z budżetu Gminy Miasta Radomia.
Jako pracownik Wodociągów Miejskich w Radomiu Sp. z o.o. zatrudniony na stanowisku: Główny Specjalista ds. marketingu nie posiadam umocowań do podejmowania czynności prawnych w imieniu Spółki, w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego ani innych samodzielnych kompetencji do zarządzania sprawami Spółki. Działania podejmowane przeze mnie w ramach zakresu obowiązków pracowniczych podlegają uzgodnieniu z Zarządem Spółki."
W oświadczeniu Dariusza Wójcika zamieszczonym na blogum które na jego prośbę wydał pracodawca możemy przeczytać: "Działając w imieniu Przedsiębiorstwa Produkcyjno Usługowo Handlowego "RADKOM" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oświadczamy, że Pan Dariusz Wójcik zatrudniony w spółce od 2 czewca 2008 roku na stanowisku "Pełnomocnik zarządu - główny specjalista ds. organizacji i rozwoju" w okresie zatrudnienia nie był i nie jest umocowany przez zarząd spółki do podejmowania czynności prawnych jako pełnomocnik w rozumieniu art. 98 kodeksu cywilnego jak również nie posiada samodzielnych kompetencji do zarządzania sprawami spółki."
Radny dodaje także, że "że nie zasiada w zarządzie żadnego stowarzyszenia prowadzącego działalność gospodarczą, sam także nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej."