"W związku z tym, że w informacjach dotyczących propozycji władz miasta odnośnie reorganizacji części przedszkoli publicznych częstokroć pojawia się niefortunne i nieścisłe sformułowanie "prywatyzacja", Kancelaria Prezydenta wyjaśnia:
Zaproponowana przez władze miasta formuła przekształceń 18 przedszkoli w mieście w placówki niepubliczne nie przewiduje przekazania majątku publicznego na własność osobom prywatnym. Zakładane jest, że niepubliczne przedszkola będą funkcjonować w obiektach użyczonych w bezpłatne użytkowanie na okres 10 lat z możliwością przedłużenia. Cały majątek - budynki, tereny oraz wyposażenie - pozostaje własnością miasta.
W pierwszym roku możliwość przejęcia przedszkoli ograniczona ma być do pracowników placówek , przy czym osoby zainteresowane prowadzeniem niepublicznych przedszkoli będą wybrane przez Urząd Miasta w konkursie. W następnych latach władze miasta przewidują umożliwienie przejęcia przedszkoli przez wszystkich zainteresowanych.
Gmina przekazywać będzie, podobnie jak dotychczas, dotację na każde dziecko w przedszkolu niepublicznym, w wysokości 80% ustalonych w budżecie Gminy wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolu publicznym w przeliczeniu na 1 dziecko. Przedszkolami publicznymi pozostaną placówki nr 1, 5, 8, 22.
Podmiot przejmujący przedszkole zobowiązany będzie do prowadzenia placówki w standardzie nie gorszym niż funkcjonujące przedszkola publiczne, tj.: stosowania zasad odpłatności za korzystanie z przedszkola niepublicznego w wysokości obowiązującej dla przedszkoli publicznych; zapewnienia personelu pedagogicznego posiadającego pełne kwalifikacje; pozostawienia jak największej liczby dotychczasowych pracowników; zapewnienia wszystkim wychowankom wyżywienia według ich potrzeb; zachowania bądź przedłużenia godzin otwarcia przedszkola; ponoszenia kosztów eksploatacji (remonty bieżące), ubezpieczenia budynku oraz utrzymania budynku i terenu w należytym stanie estetycznym i technicznym. Koszty remontów kapitalnych ponosić będzie Gmina; zwrotu budynku i wyposażenia przedszkoli w stanie niepogorszonym;
Rezygnacja z prowadzenia przedszkola niepublicznego będzie musiała być złożona co najmniej 6 miesięcy przed zakończeniem roku szkolnego.
Przekształcenie 18 przedszkoli w placówki niepubliczne będzie skutkowało dla budżetu miasta oszczędnościami rzędu 5,5 mln." - czytamy w komunikacie.
Prywatyzacja przedszkoli? Magistrat wyjaśnia
Ryszarda Kitowska z Zespołu Informacji Prasowej i Publicznej Kancelarii Prezydenta nadesłała wyjaśnienie dotyczące proponowanej przez władze miasta reorganizacji części placówek przedszkolnych.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu