Czwartek 28 listopada
Zdzisława, Lesława, Go¶cierada
RADOM aktualna pogoda

Prof. Michał Kleiber w Radomiu

dag, UM 2012-07-20 12:00:00

W najbliższy poniedziałek 23 lipca w Radomiu gościć będzie prezes Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Michał Kleiber.  

W programie wizyty, która ma związek ze współpracą z miastem Radom w zakresie badań archeologicznych na Piotrówce, jest wizytacja prowadzonych badań na stanowisku „Piotrówka” , wizytacja siedziby Instytutu PAN na ulicy Grodzkiej 8 (kamienica Starościńska), a także odwiedziny Letniej Szkoły Archeologii w Radomiu przy ul. Kościuszki, w Ośrodku Kształcenia Nauczycieli. 

W spotkaniu uczestniczyć będą prof. dr hab. Andrzej Buko, dyr. Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, dr Maciej Trzeciecki – kierownik badań archeologicznych w Radomiu oraz dr Dariusz Kupisz, pełnomocnik Prezydenta Radomia.

Naukowcy będą dostępni dla przedstawicieli mediów radomskich podczas wizytacji prowadzonych badań na stanowisku „Piotrówka” o godz. 11.30.

Miasto Radom i Polska Akademia Nauk od kilku lat współpracują w zakresie badań naukowych nad początkami i wczesną historią Radomia. Prace te stanowią wstępny etap do utworzenia w Radomiu parku kulturowego – skansenu archeologicznego, planowanego na tym obszarze.

Park Kulturowy „Stary Radom” ma powstać w granicach ulic Dębowej, Garbarskiej, Okulickiego i Maratońskiej. Będzie to nie tylko kolejny, zwyczajny park miejski, ale także skansen archeologiczny ukazujący początki Radomia, w którym mają być zrekonstruowane obiekty archeologiczne i częściowo odtworzony pierwotny wygląd grodziska Piotrówka.

Jak podkreślają archeolodzy, radomska Piotrówka to wspaniale zachowany zespół wczesnomiejski w okresie narodzin. Grodzisko istniało i prosperowało jako ważny ośrodek administracyjny i handlowy jeszcze zanim powstało Państwo Polskie. Takich miejsc jest w kraju zaledwie kilka, Radom jest pod tym względem tak samo wyjątkowy i fascynujący, jak np. Poznań, Biskupin czy Gniezno.

W tym roku w Radomiu zorganizowana została Letnia Szkoła Archeologii. Dzięki niej młodzi pasjonaci archeologii zyskali unikatową możliwość zasmakowania prawdziwych wykopalisk pod okiem naukowców. To wspólne przedsięwzięcie Wydziału Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego oraz Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Archeolodzy z Instytutu, którzy od kilku lat prowadzą badania w mieście, zaproponowali radomskiej młodzieży zainteresowanej historią, atrakcyjną formę spędzenia wakacji. Uczestnicy Radomskiej Letniej Szkoły Archeologii uczestniczą w pracach wykopaliskowych na grodzisku „Piotrówka”, pod okiem wykwalifikowanych archeologów w głębi ziemi poszukując śladów przeszłości. Dodatkowo odbywają się warsztaty tematyczne prowadzone przez archeologów z IAE PAN, przybliżające najnowsze techniki badań i najciekawsze odkrycia archeologiczne ostatnich lat. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych