- Stronę oddajemy do dyspozycji tym wszystkim, którzy pracują, albo pracowali w wielkich sieciach handlowych - mówi Tatiana Michalik, prezeska "Sieciowców". - Chcemy, by to właśnie tacy ludzi ją tworzyli, wymieniali na niej swoje doświadczenia i informacje z poszczególnych sieci i sklepów - dodaje.
Będą na niej aktualne informacje o tym, co się dzieje w poszczególnych sieciach, w tym wiadomości o walce o podwyżki płac, sporach zbiorowych i protestach. Stowarzyszenie poprzez swoją stronę uruchomiło także pomoc organizacyjną i prawną dla pracowników handlu wielkopowierzchniowego. Można zgłaszać sygnały o nieprawidłowościach, uzyskać interwencję organizacji i porady prawne.
Jak informuje Michalik, dotychczas najwięcej zgłoszeń "Sieciowcy" mieli z sieci Tesco, Kaufland, Biedronka i OBI. Ale podkreśla, że stowarzyszenie otwarte jest na zgłoszenia także z innych spółek tego typu.
- Uruchomiliśmy forum, gdzie można dyskutować o warunkach pracy i płacy w danej sieci lub ogólnie o pracy w sklepach wielkopowierzchniowych. Chcemy, by pracownicy przesyłali nam zdjęcia i materiały video o warunkach pracy i ukazujących to, w jaki sposób są traktowani - mówi szefowa Stowarzyszenia "Sieciowcy".
W "Sieciowcach" działa także Elżbieta Fornalczyk, znana ze zorganizowania pierwszego w Polsce strajku w hipermarkecie (2008 r.). - Ludzie, którzy u nas działają dotychczas skutecznie interweniowali z pomocą na różnego rodzaju zgłoszenia z kraju. Teraz chcemy robić to w sposób bardziej zorganizowany - tłumaczy Fornalczyk.
Stowarzyszenie "Sieciowcy" działa od 2 lat. W roku bieżącym zmieniło formułę prawną ze stowarzyszenia zwykłego na rejestrowe.