Przypomnijmy, że samorządowcy regionu radomskiego zgłosili łącznie 85 postulatów. Uwagi te odnoszą się praktycznie do wszystkich dziedzin funkcjonowania samorządów: kultury, edukacji, spraw społecznych, środowiskowych, kwestii bezpieczeństwa, komunikacji, inwestycji. Zawarty został też koronny postulat zgłoszony przez władze Radomia, dotyczący uzyskania dla subregionu radomskiego dostępu do środków z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej lub jego odpowiednika w przyszłej perspektywie finansowej 2014-20, a także podziału województwa mazowieckiego na trzy obszary statystyczne.
Poseł zdecydował się zgłosić marszałkowi swoje uwagi. Dotyczą one zasad prowadzenia polityki regionalnej na poziomie samorządu województwa oraz kwestii związanych z infrastrukturą transportową. Do najważniejszych z nich należą:
- wskazanie subregionu radomskiego jako obszaru problemowego, wymagającego szczególnej interwencji.
- podjęcie starań o włączenie w przyszłej perspektywie finansowej UE subregionu radomskiego do programu pomocy dla najbiedniejszych obszarów, jeśli taki Program Operacyjny zostanie utworzony (obecnie PO Rozwój Polski Wschodniej).
- modyfikacja podziału województwa na jednostki statystyczne NTS-2 i NTS-3 zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 6 września 2010r. (statystyczne wydzielenie Warszawy z województwa mazowieckiego)
- wprowadzenie do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020 narzędzia realizującego w pełni zasady polityki spójności – Programów Rozwoju Subregionów.
- rezygnacja z budowy „Wielkiej Obwodnicy Mazowsza” i skupienie się na jak najszybszej modernizacji szlaków drogowych oraz kolejowych przebiegających przez Radom (wschód – zachód oraz północ – południe).
- uznanie uruchomienia i rozwoju cywilnego portu lotniczego Radom – Sadków za jeden z priorytetów transportowych województwa.
"Na szczególną uwagę zasługuje postulat wprowadzenia do RPO WM na lata 2014-2020 Programów Rozwoju Subregionów. Podział środków dostępnych poza konkursami między poszczególnymi subregionami miałby zostać dokonany według algorytmu uwzględniającego liczbę mieszkańców, PKB per capita, oraz liczbę bezrobotnych w poszczególnych subregionach. Byłoby to rozwiązanie bardzo korzystne dla Radomia i obszaru byłego województwa radomskiego. Z góry byłoby wiadomo, ile pieniędzy trafi do naszego regionu, a decyzja o tym, jak je spożytkować, należałaby do samorządowców z regionu, a nie zapadałaby na poziomie wojewódzkim. Rozwiązanie takie z powodzeniem funkcjonuje w województwie śląskim. Jest to bardzo sprawiedliwa i efektywna, a przy tym prosta, forma wyrównywania dysproporcji rozwojowych w ramach województwa.
Propozycje zostały zgłoszone w trybie wystąpienia do Marszałka Województwa, do końca miesiąca powinno być znane stanowisko Zarządu Województwa wobec proponowanych rozwiązań" - czytamy w komunikacie posła.