Na treść podręcznika złożyły się doświadczenia z jego wieloletniej służby w policji, organizacji szkoleń dla kobiet i pracy instruktora Stowarzyszenia Krav Maga Polska.
Poczucie bezpieczeństwa mężczyzn i kobiet znacznie się od siebie różni, m.in. dlatego, że panuje ogólne przeświadczenie, że kobieta jest łatwiejszym celem ataku, że stawia mniejszy opór i nie jest w stanie skutecznie się obronić. Dlatego wychodząc naprzeciw stereotypom asp. Dariusz Kołodziej, policjant Komendy Miejskiej Policji w Radomiu postanowił stworzyć poradnik samoobrony dla kobiet.
Funkcjonariusz z wieloletnim doświadczeniem w pracy w policji, od lat związany z pionem prewencji jest także instruktorem krav magi. Posiadając kompleksową wiedzę w tym zakresie, chce za pośrednictwem tego poradnika przygotować kobiety psychicznie i fizycznie do tego, że są w stanie radykalnie zmniejszyć ryzyko napadu lub utraty zdrowia czy życia, podczas niespodziewanego ataku w różnych sytuacjach. W poradniku nie ma gotowych recept na wyjście obronną ręką z każdej opresji. Autor chce przede wszystkim zachęcić kobiety do pracy nad sobą, do analizy własnych zachowań w reakcji na nowe znajomości i na inne sygnały płynące z otoczenia.
Poradnik powstał przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Bezpieczne Miasto” i w jej ramach co jakiś czas prowadzony jest kurs samoobrony dla mieszkanek naszego miasta. Każda uczestniczka po ukończeniu takiego szkolenia otrzymuje poradnik. Po raz pierwszy kobiety otrzymały go pod koniec zeszłego roku. Publikacja ta zawiera podstawowe informacje z zakresu prewencji kryminalnej, psychologii, prawa karnego, udzielania pierwszej pomocy oraz technik samoobrony na bazie izraelskiego systemu walki Krav Maga. Najważniejszym założeniem w tym systemie jest fakt, że w walce z silniejszym głównym atutem jest skuteczność ataku, a co za tym idzie pozbawienie napastnika zdolności i chęci do dalszej walki. Należy bronić się i atakować w sposób najprostszy i możliwie najbardziej skuteczny. Z poradnika dowiedzieć się można jak skutecznie radzić sobie w niebezpiecznych sytuacjach podczas zagrożenia ze strony napastnika. Jednak nie jest to kurs jakiejś konkretnej sztuki walki. To informacja o tym jak przygotować się fizycznie, ale także jak ważne jest kształtowanie psychiczne, co u wielu osób jest kwestią kluczową. Dla autora bardzo ważne było to, aby kobiety uczestniczące w kursie samoobrony mogły później, w domu patrząc na tą publikację przypomnieć sobie informacje, które zdobyły na szkoleniu. Każdy opisywany temat wzbogacony jest licznymi fotografiami, które doskonale ilustrują opisywane
zagadnienie.
Asp. Dariusz Kołodziej – autor "Poradnika samoobrony dla kobiet" ma już kolejne plany. Chciałby stworzyć film instruktażowy, który byłby dołączany do tego poradnika.
Poradnik samoobrony dla kobiet
Policjant z radomskiej policji, asp. Dariusz Kołodziej opracował „Podręcznik samoobrony dla kobiet”. Otrzymują go kobiety, które ukończą kurs samoobrony.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu