Czwartek 28 listopada
Zdzisława, Lesława, Go¶cierada
RADOM aktualna pogoda

Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę

dag 2012-02-15 17:00:00

Około dwa tysiące bezpańskich psów i dwa razy więcej kotów błąka się po zasypanych śniegiem ulicach Radomia. Mnóstwo ptaków poszukuje pod pokrywa białego puchu pokarmu. Los zwierząt podczas zimy zależy w dużej mierze od nas. Istoty te nie radzą sobie tak dobrze jak ludzie z mrozem i dużą warstwą śniegu. Obojętność może skazać je na śmierć. Jak możemy pomóc zwierzakom przetrwać zimę?
 

W Radomiu bezdomnych psów jest ok. dwóch tysięcy. Prawdopodobnie dwa razy więcej jest bezpańskich kotów. - To liczby szacunkowe; bardzo trudno określić ile psiaków jest tak naprawdę bezpańskich. Niektórzy właściciele wypuszczają swoje psy w ciągu dnia na dwór i nie pilnują ich, czworonogi wybiegają z terenów posesji... Koty z kolei ukrywają się w pustostanach, piwnicach czy śmietnikach - mówi Piotr Zadrożny, kierownik Radomskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. 

Podczas zimy pomoc dla bezdomnych zwierzaków jest niesamowicie potrzebna. - Warto pamiętać o otwieraniu okienek piwnicznych w blokach czy kamienicach. Kociaki bardzo często ukrywają się przed zimnem właśnie w piwnicach. Można postawić tam miseczki z wodą i jedzeniem – tłumaczy Zadrożny.

Nieco trudniejszą sytuację mają psy. Im zdecydowanie ciężej znaleźć schronienie przez mrozem i wilgocią. - Dokarmianie psiaków to podstawa. Każdy organizm podczas zimy potrzebuje więcej energii, aby móc wytworzyć ciepło. Wiele osób boi się jednak dokarmiać zwierzęta, ponieważ one bardzo szybko przywiązują się do miejsca, w którym dostają pożywienie – wyjaśnia kierownik schroniska.

Pracownicy przytuliska starają się pomagać zwierzętom choć jest to bardzo trudne. - Dokarmiamy najbardziej potrzebujące czworonogi, a tym, które nie pozwalają na złapanie się, zawozimy budy. Przykładowo na rogu ulic Tadeuszowskiej i Odrodzenia za zgodą mieszkańców postawiliśmy budę dla psa, który wciąż tam przebywa, a jego złapanie jest po prostu bardzo trudne – wyjaśnia Piotr Zadrożny.

Kierownik schroniska zaznacza, że przytulisko jest już przepełnione, a pracownicy sami nie są w stanie pomóc dużej liczbie bezdomnych zwierzaków. - Dlatego tak ważna i potrzebna jest ludzka wrażliwość oraz chęć pomocy. Ostatnio państwo, którzy jechali z Rzeszowa na postoju przy drodze leśnej znaleźli przywiązanego do drzewa psa. Był bardzo przemarznięty i wycieńczony. Przywieźli go do naszego schroniska – opowiada Zadrożny.

Również we wtorek pracownicy schroniska późnym wieczorem otrzymali zgłoszenie o znalezieniu przemarzniętego kundelka. W środę został przywieziony do schroniska. 

Okres mrozów i opadów śniegu jest także czasem trudnym dla ptaków. Przychodząc im z pomocą wywieszajmy karmniki i dokarmiajmy naszych „małych przyjaciół”, by przetrwały zimę. Jesli zdecydujemy się na dokarmianie ptaków musimy pamiętać, że pokarm musi być zawsze świeży i nie może zawierać soli, substancji konserwujących i innych dodatków chemicznych (zepsuty, spleśniały albo solony jest bardzo szkodliwy dla ptaków). Ptakom najlepiej wysypywać mieszanki nasion, np. owsa, słonecznika, siemienia lnianego, prosa, pszenicy, kasze i płatki owsiane. Ziarna można zatopić w niesolonym tłuszczu zwierzęcym np. smalcu. Sikory i dzięcioły zadowola się kawałkami niesolonej, surowej słoniny.

Pamiętajmy jednak, że jesli zdecydujemy się na dokarmianie ptaków musimy robić to regularnie przez całą zimę, ponieważ przyzwyczajają się one do źródła pokarmu i uzależniają się od pomocy człowieka.

Naszej pomocy potrzebują także zwierzęta leśne. W lasach najczęściej spotykaną formą dokarmiania są paśniki. Leśnicy i członkowie kół łowieckich wkładaja do nich siano, buraki, kiszonkę i kukurydzę. To przysmaki saren, jeleni i dzików. Pokarmem są także żołędzie czy orzechy. Zwierzęta korzystają także z tzw. lizawek, czyli bryłek soli kamiennej. 

Pamiętajmy zatem o potrzebujących naszej pomocy zwierzętach, którym bardzo trudno poradzić sobie zwłaszcza podczas srogiej zimy.  

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych