Z osobami bezdomnymi przebywającymi na terenie miasta przeprowadzone zostały ankiety zalecone przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wynika z nich, że wśród osób bezdomnych na terenie Radomia najwięcej jest mężczyzn - 197. Policzono też 43 kobiety i 2 dzieci.
167 osób przebywało w placówkach (schroniska, noclegownie, szpitale, hostel), a 75 w miejscach niemieszkalnych. Bezdomni na terenie Radomia to głównie osoby w wieku od 41 do 60 lat, kobiety z wykształceniem podstawowym, mężczyźni - zawodowym. 4 spotkane osoby mają wykształcenie wyższe.
Przyczyną bezdomności są najczęściej konflikty rodzinne oraz eksmisja i wymeldowanie z mieszkania. Jak wynika z przeprowadzonych ankiet, spotkane kobiety nie mają domu dłużej niż 5 lat, z kolei mężczyźni są bezdomni krócej niż 2 lata.
Określenie liczby osób bezdomnych jest niezbędnym działaniem zmierzającym do poznania aktualnej skali bezdomności w Polsce. Informacje uzyskane w wyniku badania mogą zostać wykorzystane przez gminy do uwzględnienia problemu bezdomności w gminnych strategiach rozwiązywania problemów społecznych oraz przy podejmowaniu decyzji w zakresie działań związanych z polityką mieszkaniową gmin czy też dotyczących liczby placówek udzielających schronienia osobom bezdomnym.
Przeprowadzenie badania wymagało zaangażowania wszelkich dostępnych służb. W Radomiu w badaniu wzięły udział następujące osoby:
- pracownicy socjalni Schroniska dla Bezdomnych MOPS
- opiekunowie Schroniska dla Bezdomnych MOPS pełniący dyżur w dniach badania
- Kierownik i pracownicy Schroniska dla Bezdomnych Caritas
- Streetworkerzy Caritas
- funkcjonariusze Straży Miejskiej
- funkcjonariusze Policji
- Grupa Przyjaciele Bezdomnych
- ks. Daniel Glibowski i wolontariusze
- pracownicy socjalni radomskich szpitali
- pracownicy Hostelu dla bezdomnych
- Fundacja Chrześcijańska Droga Życia.
Gminnym koordynatorem badania w Radomiu jest Elżbieta Kocon, kierownik Schroniska Dla Bezdomnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych jest przeprowadzane co 2 lata w miesiącach zimowych. Tegoroczne badanie jest szóstą tego typu akcją. W 2017 roku podczas badania w Radomiu zliczono 262 osoby, z czego 108 osób przebywało w placówkach dla bezdomnych.
Szukasz pomysłu na ostatki - Restauracja Bombonierka zaprasza