Okolicznościowe nabożeństwo i wstawa sprzętu strażackiego, w ostatnich latach bardzo unowocześnionego dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego, WFOŚIGW oraz samorządom miasta Radomia, powiatu radomskiego i gmin z terenu tego powiatu, stworzyły nastrój zadowolenia z działalności szkoleniowej i operacyjnej. Przyjemna atmosfera towarzyszyła też przemarszowi jednostek PSP i OSP przy słonecznej, majowej pogodzie z kościoła garnizonowego na plac przy ul. Traugutta, w takt melodii marszowych wykonanych przez Miejską Orkiestrę Dętą z Szydłowca.
W piątek uroczystości jubileuszowe rozpoczęło wystąpienie mł. brygadiera Pawła Frysztaka komendanta Komendy Miejskiej PSP w Radomiu, adresowane do jednostek strażackich i zaproszonych gości, w tym kierownictw samorządów miasta Radomia i powiatu radomskiego. Nawiązując do przeróżnych koncepcji organizacji ratownictwa i zapobiegania zagrożeniom, lansowanych zaraz po przeobrażeniach ustrojowych, z zadowoleniem stwierdził, że ostała się, wynikająca z historycznej tradycji, oparta na wszechstronnej współpracy z jednostkami OSP. Jej słuszność potwierdził st. brygadier Andrzej Raczyński – Zastępca Komendanta Mazowieckiej Komendy PSP w Warszawie, informując, że jednostki PSP obsługujące teren Radomia i powiatu radomskiego, należą do najlepiej wyposażonych na Mazowszu, reprezentując jakością wyposażenia standard światowy. Wymienił nazwiska osób najbardziej zasłużonych. Wielu z nich otrzymało odznaczenia za wkład nie tylko w ochronę przeciwpożarową, ale także likwidacje innych zagrożeń, które nie ominęły ziemi radomskiej. Wręczano też nominacje na wyższe stopnie podoficerskie i oficerskie. Brygadierzy Andrzej Raczyński i Paweł Frysztak oraz prezesi ZOSP RP – Zbigniew Gołąbek i Andrzej Szczych wiele sieęprzy tym natrudzili. Im też, oraz Rafałowi Rajkowskiemu, kierownikowi radomskiej delegatury Urzędu Wojewódzkiego, Bogusławie Sołśni, kierowniczce Wydziału Zamiejscowego WFOŚiGW w Radomiu, prezydentowi Radomia, Andrzejowi Kosztowniakowi, staroście radomskiemu, Mirosławowi Ślifirczykowi i innym osobom, przypadła rola wręczania jednostkom straży nowego sprzętu i wyposażenia, przydatnych także dzisiaj rekwizytów m.in. dzwonów poświęconych uprzednio przez księży kapelanów. Radni województwa mazowieckiego – Bożenna Pacholczak i Zbigniew Gołąbek wręczyli jubilatom na ręce mł. bryg. Pawła Frysztaka list marszałka Adama Struzika i dyplom uznania.
Uroczystość zakończyła refleksja historyczna druha Andrzeja Szczycha, prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP w Radomiu, nawiązująca do 135. rocznicy założenia Radomskiej Straży Ogniowej, zrzeszającej 143 członków w trzech oddziałach. Szczegóły zawiera okolicznościowe wydawnictwo. Podziękował on samorządom miasta, powiatu i gmin za pomoc udzielaną druhom strażakom.
Po jego wystąpieniu, zgodnie ze scenariuszem jubileuszowego ceremoniału, przed uczestnikami uroczystości przedefilowały wozy bojowe, pozostające w dyspozycji zarówno jednostek PSP, jak i OSP. Pojawił się nawet tradycyjny beczkowóz konny w wydaniu druhów ochotników z Wyśmierzyc.
Aby zobaczyć jak wyglądały obchody święta strażaka, zapraszamy do naszej Galerii.