Oświadczenie o rezygnacji Szprendałowicz zamieścił na swojej stronie internetowej 6 maja. „W dniu dzisiejszym złożyłem rezygnację z członkostwa w Platformie Obywatelskiej. Po sześciu latach działalności, jako członek PO, przewodniczący Koła nr 4 oraz członek Zarządu Powiatu Radomskiego, chciałbym podziękować wszystkim, z którymi miałem okazję rozwijać Platformę w Radomiu, na Ziemi Radomskiej oraz w województwie, a przede wszystkim działać na rzecz rozwoju naszego miasta i regionu. W dalszym ciągu zamierzam prowadzić aktywną działalność samorządową i społeczną, jako niezależny Radny Miasta Radomia” - napisał.
Przypomnijmy: 8 lutego prokuratura w Chełmie Lubelskim postawiła Piotrowi Szprendałowiczowi dwa zarzuty. Oba dotyczyły posługiwania się zaświadczeniem, które zawierało nieprawdę – przy składaniu wniosku o przyjęcie do Polskiego Związku Łowieckiego oraz przy składaniu wniosku o pozwolenie na broń myśliwską. Jak ustalili śledczy, Szprendałowicz nie uczestniczył w części strzeleckiej egzaminu na myśliwego, a dostał zaświadczenie, ze taki egzamin zdał. Przed Wielkanocą prokuratura sporządziła akt oskarżenia przeciwko Szprendałowiczowi i przesłała go do sądu w Radomiu.
Zaraz po postawieniu zarzutów Piotr Szprendałowicz zrezygnował w członkostwa w klubie radnych PO i zawiesił swoją działalność partyjną. Zgodnie z regulaminem partii, członek PO ma trzy miesiące na wyjaśnienie swojej sytuacji – jeśli nie ustaną przyczyny, dla których został zawieszony, może przestać być członkiem PO.
Piotr Szprendałowicz w poprzedniej kadencji był członkiem zarządu sejmiku Mazowsza. W jesiennych wyborach samorządowych bez powodzenia kandydował na prezydenta Radomia.