Ludzie byli rozstrzeliwani m.in. za pomoc oddziałom majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. W sumie na cmentarzu przy ul. Ofiar Firleja spoczywają zwłoki ponad 15 tys. osób zabitych w masowych egzekucjach. Wśród pomordowanych było wielu aktywnych bojowników o wolność i demokrację, jak również wielu więźniów z radomskiego więzienia i mieszkańców getta żydowskiego. Hitlerowcy nie oszczędzili także ludności cywilnej, która odmówiła przekazywania kontyngentów.
Staraniem środowisk kombatanckich w 1969 roku w hołdzie pomordowanym początkowo ustawiono trzy drewniane krzyże oraz symboliczny grób z tablicą. W latach 1969–75 wzniesiono pomnik ku czci poległych, którego oficjalne odsłonięcie nastąpiło w 1976 roku. Jego poświęcenia dokonał w 2005 roku, w dniu Święta Zmarłych, ówczesny biskup radomski ks. Zygmunt Zimowski.
Pamiętali o pomordowanych w czasie II wojny światowej
Pierwsza egzekucja na Firleju miała miejsce 4 kwietnia 1940 roku, podczas której Niemcy rozstrzelali 145 chłopców. W jej rocznicę władze miasta i przedstawiciele organizacji kombatanckich złożyli kwiaty przy pomniku ofiar ludobójstwa na Firleju, oddając hołd pomordowanym w czasie II wojny światowej.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu