- Cieszę się, że możemy być razem, że nie tylko warto pamiętać o tym, co się stało 35 lat temu, ale także warto spojrzeć na Polskę, na Radom, na nas samych, aby zobaczyć jak wiele się zmieniło – powiedział Bronisław Komorowski pod pomnikiem Czerwca ’76, pod którym zgromadziły się liczne poczty sztandarowe, politycy, parlamentarzyści, radni i spora grupa mieszkanców, a zebranych powitał przewodniczący NSZZ Ziemia Radomska Zdzisław Maszkiewicz.
- Taka była istota 1976 roku. Dramatyczny bunt społeczny przekształcił się we wspólną obronę praw ludzkich, praw obywatelskich, we wspólne działanie na rzeczwolności ludzi i wolności Polski - mówił prezydent.
Prezydent podkreślał też nie tylkoznaczenie społecznego buntu, ale także rolę ludzi, którzy mieli odwagę nie tylko ten bunt wyzwolić, a przy tym również udzielać pomocy innym w czasie, gdy "ówczesna władza pacyfikowała polskie dążenia do wolności".
- Warto wspominać tych ludzi, warto pamiętać, że przybywali do Radomia z różnych części Polski, z różnymi poglądami, z różnymi zaangażowaniami - mówił prezydent. Przypomniał też, jak "sam nosił meldunki do Zosi i Zbyszka Romaszewskich". - Pamiętam jak wtedy Radom wyglądał, pamiętam swoje własne wrażenia miasta spacyfikowanego, sterroryzowanego, ludzi niepewnych swego losu, rodzin niepewnych tego, za co będą mogły przeżyć do kolejnego pierwszego - wspominał prezydent.
- Warto pomyśleć tu, w Radomiu, czy nie trzeba uratować czegoś, z tego szczególnego nastroju poczucia wzajemnej bliskości, przyjaźni z ludźmi w potrzebie, pomimo normalnych, naturalnych różnic politycznych? - rozważał Bronisław Komorowski.
Prezydent wziął następnie udział we mszy świętej koncelebrowanej przez ks. biskupa ordynariusza Henryka Tomasika, złożył także kwiaty pod pomnikiem Czerwca '76.
Z okazji 35. rocznicy Czerwca’76 prezydent Komorowski nadał podczas pobytu w Radomiu działaczom opozycji demokratycznej i uczestnikom tamtych wydarzeń Ordery Odrodzenia Polski i Krzyże Zasługi, a także po raz pierwszy Krzyż Wolności i Solidarności ustanowiony 5 sierpnia 2010 r.
Odznaczeni zostali:
za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej
KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
1. Marianna BIENKIEWICZ
2. Wiesław KOBYŁKA
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
3. Henryk KAMIŃSKI
4. Stanisław KOWALSKI
5. Jerzy KWIECIEŃ *
6. Witold MOLENDOWSKI
pośmiertnie
7. Andrzej GRZESZCZYK
za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej
KRZYŻEM WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI
8. Henryk BEDNARCZYK
9. Andrzej BIEL
10. Wiesław DRÓŻDŻ
11. Mirosława HETMAN
12. Romuald JĘCZKOWIAK
13. Ryszard SIADACZKA
14. Stanisław SZCZEPANIK
15. Krzysztof SZERLING
16. Józef WŁOSKOWICZ
17. Krzysztof WOJEWÓDKA
za zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej
ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI
18. Andrzej CHMIELEWSKI
19. Lucyna CZUPRYŃSKA *
20. Zygmunt KOŁSUT
21. Stanisław POPŁAWSKI
22. Jan REJCZAK
23. Czesław WIECHEĆ
24. Marek WOŁOWIEC.
* odbierze odznaczenie w terminie późniejszym.
Szersza relacja później.