Wtorek 24 września
Gerarda, Teodora, Hermana
RADOM aktualna pogoda

O czym debatowali radni? Zobacz zapis relacji na żywo

b 2012-09-24 07:51:00

Chcesz być na bieżąco z informacjami z poniedziałkowej sesji rady miejskiej? Zapraszamy od godz. 9.00, kiedy to ropoczniemy relację z obrad na żywo.

Przed sesją radni otrzymali kolejny projekt uchwały. Dotyczy on zmiany w okręgach wyborczych w wborach samorządowych. Aby utrzymać dotychczasową liczbę radnych w poszczególnych okręgach, mieszkańców obwodu nr 9 znajdujących się dotychczas w okręgu nr 4 przeniesiono do okręgu nr 3.

9.05 rozpoczyna się posiedzenie. Sekretarzami obrad zostają Kazimierz Staszewski (PiS) i Jan Pszczoła (SLD). Z porządku obrad spada projekt uchwały w sprawie przyjęcia Powiatowego Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej.

W punkcie przeznaczonym na wystąpienia parlamentarzystów głos zebiera Leszek Rejmer, radny sejmiku wojewódzkiego z SLD. Apeluje o podjęcie wspólnych działań i debaty na temat bezrobocia przez wsyztskie partie i ugrupowania w mieście. Na ręce przewodniczącego przekazał apel dotyczący wspólpracy.

Sprawozdanie z dziaalności Powiatoego Urzędu Pracy przedstawił jego szef Józef Bakuła. Radny SLD Zenon Krawczyk zwrócił uwagę, że politycy radomscy nie występują wspólnie w sprawach bezrobocia, czgeo przykładem było choćby wystąpienie Mirosława Rejczaka, który cofnął sie do historii i zwrócił uwagę na poziom bezrobocia za rządów SLD w mieście. Podał przykład Kielc, gdzie dzięki współpracy wszystkich sił politycznych udało się wprowadzić region świętrokrzyski do programu Polska Wschodnia.

Radny Mirosław Rejczak z kolei skrytykował Platformę Obywatelską za likiwidajcę miejsc pracy w Radomiu poprzez zamykanie państwowych zakładów pracy.

Jezry Zawodnik z kolei stwierdził, że PO popiera pomysł SLD w sprawie podjęcia wspólnych działań w kwestiach walki z bezrobociem. Nie zgodził się z rfadnym Mirosałwem Rjczakiem, przypomniał, że dzisiejsze władze Radomia mają komfort i owtarte drzwi do wszystkich ministrów.

Piotr Szprendaałowicz pytał jakaie działania podjęły i podejmą władze Radomia w kwestiach związanych z lwalką z bezrobociem.

Radny Bohdan Karaś skrytykował postawę Mirosława Rejczaka, który jego zdaniem nie potrafi rozmawiać ponad podziałami. Przypomniał, że kiedyś za rząów SLD preyzdent Radomia Adam Włodraczyk spowodował, że w Radomiu powstała specjalna strefa ekonomiczna, także przy pomocy wczesnego AWS. - To dowód na to, że wspólne działania przynoszą efekty.

Dariusz Wójcik, nie chciałbym abyśmy się kłócili i spierali, każdy ma prawo zabrać głos i mieć swój pogląd , także Mirosław Rjczak. Zobaczmy ile instytucji i firm zostało w Radomiu przzez PO zdegradowane - Ruch, Łączniki, Izba Skarbowa, Wojewódzka Insepkcja Transportu Drogowego.To comoże winny temu jest PiS, preyzdent Kostzowniak i Jarosław Kaczyński. 

Głos zabrał wiceprezydent Igor Marszałkiewicz. To nie PiS zakwalifikowało region świętokrzyski do programu ściany wshcodniej. Władze Radomia prowadzą w tej sprawie działania i mam nadzieję, że przy pomocy Platformy Obywatelskiej uda nam się nasze miasto wporwadzić do tego programu.

Wicereyzdent przypomniał, o firmach, które powstają na Wośnikach czy Wólce Klwateckiej,.- Włożyliśmy wiele pracy, aby przygotować tereny pod inwestycje, Ale potrzebne są działania rządu i instytucji pomocowe.

Tu wiceprezydent ponownie wymienił likiwidowane firmy i instytucje.

- Straciliśmy setki miejsc pracy. Tak więc rozmawiać trzeba, bez moecji i wspólnie - zakończył wiceprezyxdent.

Wiceprezydent Anna Kwiecień: - Wielką wagę przykładamy do aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Co do utworzenia Miejskiego Urzędu Pracy proszę pana radnego Zawodnika i PO o umozliwienie władzom Radomia pozytywnej opinii i zgody ministerstwa na utworzeie Miejskiego Urzędu Pracy.

Józef Bakuła, szef PUP mówi o środkach, które otrzymuje PUP. Jego zdaniem w stosunku do złożonych wniosków, PUP Radom otrzymał środki niewystarczające. Przypomniał jakiej pomocy PUP udzielił zwolniomnym pracownikom Fabryki Łączników. Powstał sepcjalny projekt na 100 stanowisk i na 2 mln zł, ale PUP dostal 600 tys. zł dla 29 osób, z tego jednak pracownicy wykorzystali połowę, a pieniądze jeszcze są Co do zwolnień nauczycieli to zwolnienia grupowe przeprowadziły dwie szkoły - PSP 8 - 40 osób oraz Zespół Szkoł nr 7 - 12 osób.

Kolejny punkt obrad to informacja z realizacji budżetu miasta Radomia. Kika pytań radnych i następny punkt: wyrażenie zgody na włączenie gruntów położonych w Radomiu przy ul. Wielkopolskiej do Tarnobrzeskiej Strefy Ekonomicznej.

Jerzy Pacholec zwrócił uwagę, że nie wszyscy chcą wchodzić do strefy ekonomicznej, bo tam jest drogo. Jego zdaniem należy również zwrócić uwagę na wątpliwą jakość kształcenia uczniów pod kątem zawodowym.

Wiceprezydent Igor Marszałkiewicz wyjaśnił, że strefa nie jest dla małych fiorm - te mogą korzystać z ulg w podatkach od nieruchomości i środków transportu.

Do kolejnej uchwały władze wprowadziły autopoprawkę. Przepisy dotyczące parkowania osób niepełnosprawnych w strefie płatnego parkowania pozostaną na starych zasadach - wyjaśnił szef MZDiK Kamil Tkaczyk.

Wiceprezydent Igor Marszałkiewicz podkreślił, że sporo osób parkuje nielegalnie, wykorzystując karty dla osób niepełnosprawnych niezgodnie z prawem (np. po śmierci osób uprawnionych) i trzeba znaleźć takie rozwiązanie, aby nie wylać dziecka z kąpielą.  

Dyskusja.

Radny Jakub Kowalski: - Proponowany projekt uchwały nie jest atakiem na niepełnosprawnych. Znam osoby, które mają 4 karty, bo co rusz zgłaszają się po nową kartę, mówiąc, że stara zaginęła. Albo widziałem człowieka w nowym bmw, który zaparkował na miejscu dla osób niepełosprawnych, a dzairsko wyskoczył z samochodu. Naszym celem jest wyelimoniwanie różnego rodzzaju cwaniaczków.

Włodzimierz Bojarski: - Opuszczenie samochodu przez osobę niepełnosprawną ruchowo na innym miejscu jest często niewykonalna. Zwiększanie liczby miejsc dla niepełnosprawnych też nie jest dobrym roziwązaniem. Te uchwałę trzeba jeszcze poprawić, tak, abym nie musiał brać udziału w głosowaniu.

Adam Włodarczyk: Autopoprawka wprowadzona dzisiaj pokazuje nasz właściwy stosunek do osób niepelnosprawnych, ale dbając o niepelnosprawnych trzeba walczyć z patologią, Dobrze jednak się stało, że władze Radomia wycofały się z wcześniejszego pomysłu, by niepelnosprawni musieli płacić za miejsce poza miejsem wyznaczonym. Z patologią zaś zerującą na ludzkiej krzywdzie musimy walczyć wszyscy razem.

Jerzy Zawodnik: Poprawka poszła w dobrym kierunku. Ale wprowadźmy też 15-minutową tolerancję, jeśli ktoś wykupił bilet parkingowy na 2-3 godziny a chwilę się spóźnił, by nie płacił kary,

Piotr Szprendałowicz: - Chce pochwalić pana wiceprzydena za zmianę decyzji wymuszoną ostrymi wypowiedziami i działaniami opozycji - mam nadzieję, że to się stanie dobrą prkatyką. Widzę większą rolę straży miejskiej przy kontroli wykorzystywania miejsc parkingowych.

Wiceprezydent Anna Kwiecień: - W ciągu tygodnia pojawia się około 100 wniosków o wystawienie nowej karty. Dziś już mozna występować o nią nawet w przypadku shcorzeń innych niż schorzenia ruchowe. W mieście powstała sytuacj patologiczna - osoby zdrowe nie maja zahmowań, by w sposób wyrafinowany wykorzystywać karty członków swoich rodzin.

Piotr Kotwicki:: Nie bez kozery proponowałem na komisji likwidację przywilejów, poz atym koperty są bardzo dobrym rozwiązaniem.

Zenon Krawczyk: Osoby niepełnosprawne są pokrzywdzone przez los i nie wolno ich obciążać doatkowo. Z patologiami zaś trzeba walczyć. Ale od mieszania herbata staje się słodsza. Trzeba rozważyć budowę parkingu w centrum miasta - podziemnego lub wielopoziomowego, może na Mickiewicza za MDK-iem z tylu, może gdzi indziej. Wladze wiedzą lepiej, gdzie są wolne tereny. Patrzmy jak ludziom ulatwiać życie nie utrudnić.

Marek Sazry: Stwarzajmy warunki do ścigania osób bezprawnie posługującymi się kartami. Powinniśmy w regulaminie zawrzeć zapis to regulujący,.Przy okazji zwrócił uwagę,że "był zszokowany,gdy załatwiając kartę dla syna został obsłużony w 15 minut".

Wiesław Wędoznka zwrócił uwagę na zezwolenia wydawane dla szkół i MPK. Kto je otrzymuje i dlaczego - nie pytam aby się czepiać, ale wyjaśnić sprawę, także ws kontekście pomocy publicznej.

Waldemar Kordziński i Damian Maciąg także wyrazili zadowolenie zwprowadzonej autopoprawki. Damian Maciąg zaprpoponował objęcie strefą pasa drogowego. - To rozwiązanie stoisowane w innych miastach.

Kazimierz Woźniak: Zlikwidujmy strefę i nie będziemy mieli takich problemów, Nie walczmy z samochodami, bo nimi żyjemy. A strefa to podatek. Każąc np. płacić urzędnikom pod Urzędem Miejskim nakładamy na nich podatek. W Radomiu wszyscy uciekają ze strefy i parkują np. na trawnikach A niepelosprawnych nie można karać za to, że sa niepełnosprawnymi i dobrze, że autopoprawka zostałw wprowadzona.

Jan Maniak: Przed szpitalem na Tochtermana jest pieć miejsc do parkowania dla osób niepełnosprawnych, zaś na Józefowie jest takich miejsc 20. Trzeba przyjrzeć się temu problemowi.

Mirosław Rejczak: 6200 pozwoleń na bezpłatne parkowanie dla osób niepełnosprawnych to przesada.

Małgorzata Półbratek:Jestem zaskoczona tak dużą liczbą pozwoleń w stosunku do liczby mieszkańców i miejsc parkingowych.

Wiceprezydent Marszałkiewicz odpowiedział radnemu Woźniakowi, że gdyby nie strefa to nie wjechałby do centrum. Parkigni podziemne czy wielopoziomowe to drogie rozwiązania. Strefa musi być i musi funkcjonować. Pod Urzędem Miejskim jeden parking po drugiej stronie KIlińskiego będzie dostępny dla pracowników Urzędu Miejskiego. Będzie wyłącznie do ich dyspozycji. W ostatnim czase w Radomiu przybyło aż 50 tysięcy samochodów - dodał wiceprezydent. 

- A miejsc parkingowych nie przybyło w ogóle - rzucił z ławy radny Woźniak w odpowiedzi. 

Wiceprezydent Anna Kwiecień podała, że wyadnych jest 6248 kart, a w strefie jest 1600 miejsc parkingowych. Aż 400 osób ubiega się o takie karty w miesiącu.

Przy czterech głosach wstrzymujących się i jednym przeciwnym (Kazimierz Woźniak) projekt uchwały został przyjęty,

Teraz zmiana uchwały w sprawie wprowadzenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku. Wypowiedzieli się Waldemar Kordziński (gorący zwolennik czipowania psów) i Marek Szary - przeciwnik. Pierwszy twierdził, że to czipowanie to dobra decyzja i ją popiera, drugi pytał, czy np. czipa można wyjąć i co dalej z psami już zaczipowanymi?

Te pytania wyniknęły ze zmian proponownaych w uchwale, m.in. zniesienia obowiązkowego czipowania psów, bo taką uchwałę w Gdańsku uchylił Naczelny Sąd Administracyjny i istnieje obawa, że to samo może stać się i u nas.Uchwała przechodzi niemal jednogłośnie, podobnie jak projekt uchwały o nazewnictwie obiektów (ulic placów) na terenie miasta Radomia.

Teraz 30 minut przerwy.

Jak na razie wszystkie projekty uichwał, mimo momentami osterj dyskusji, zostały przyjęte wyraźną większośćią głosów. Radni debatować jeszcze będą nad wspomnianą zmianą w okręgu wyborczym oraz określeniem zasad i trybu przyznawania nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowzechniania i ochrony kultury oraz szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury , nadania statutu Domowi Kultury Borki i MOK Amfiteatr. I tzw. punkty stałe - wysluchaja także informacji o pracy komisji rewizyjnej i sprawozdania delegata z posiedzenia Związku Miast Polskich, oraz skierują interpelacje i zapytania radnych oraz usłyszą odpowiedzi prezydenta miasta. Sesję zakończą sprawy różne i wolne wnioski.

12.37 - rada wznowiła obrady.

Sprawa stypendiów. Radny Sławomir Adamiec pochwalił wiceprezydenta Ryszarda Fałka za "nadanie regulaminowi właściwego kształtu". projekt uchwały przeszedl jednogłośnie.

Zmiany w statutach placówek kultury nie budzą kontrowersji również przechodzą jednogłośnie. Podobnie projekt uchwały o zmianie okręgów wyborczych.

Zapytania radnych.  radny Zenon Krawczyk zapytał władze Radomia o tryb odwołania dyrektorki MDK-u Elżbiety Sobkowiak. - Te dzialania nosiły znamiona znęcania się nad panią dyrektor. Jakie więc były przyczyny i forma tego zwlnienia - pytał radny lewicy.

Damian Maciąg zapytał m.in. o kwestie rewitalzacji terenów wokół Potoku Północnego i i co z remontem kładki nad ulicą Szarych Szeregów.

Radny Kazimierz Woźniak: - Zwolnienie pani Sobkowiak było draństwem i dlaczego wiceprezydent Fałek tak panią dyrektor upokorzył? Prosi także o umożliwienie zabrania głosu mieszkańcom ulicy Nowogrodzkiej w sprawie sytuacji na osiedlu w czasie  budowy supermarket Kaufland i pyta kto nadzoruje park na osiedlu Gołębiów II, bowiem jest on stale dewastowany.

Radny Marek Szary zgłasza problem skrzyżowania Janiszewskiej z Warszawsą. - Dzieci muszą przechodzić przez przejście, co graniczy z trudem. Kierowcy nie respektują praw pieszych. Drugi problem to kwestia stojąxcych przy drogach prostytutek.

Włodzimierz Bojarski: Zwraca uwagę na nieprzygotowanie imprez i obchodów rocznic, np. jak przy ostatnich obchodach rocznicy napaści ZSRR na Polskę, gdzie nie było właśiwie przystosowane otoczenie.

Dariusz Wójcik: Sporo zarzutów pada pod adresem braku czystości w mieście. Proponuję powołanie komórki ds. kontroli porządku publicznego.

Teraz mieszkańcy ulicy Nowogrodzkiej 1.Protestują  przeciwko budowie parkngu tuż pod oknami.Jan Zacharski zwrócił uwagę, że TIR-y i duże pojazdy i tak będą wjeżdżać Dzierzkowską i wyjeżdżać Nowogrodzką. Czym będizemy oddychać - pyta. - Aż 9 mieszkań ma okna wychodzące tylko na ulicę, znaczna większość ma zaś duże pokoje także  oknami na te stronę. Nikt z mieszkanńami tego nie konsultował. Niby władze miasta powołują się na jakiś komitet, ale nie możemy go znaleźć i nikt o nim nie słyszał - dodaje pan Jan Zacharski.

Przewodniczacy Wójcik: Proszę podać nazwisko, kto mówi, że wszystkie budowy są szykowane pod Kauflanda.

- Rzecznik MZDiK, a ponadto jest to informacja dostępna w internecie - odparł mieszkaniec.

Wiceprezydent Marszałkiewicz:Jesli nie chcemy mieć parkingu, to jest to temat do rozwiązania. Porozmawiam z projektantem. Ale sami radni mówili, że problem w mieście stanowi brak parkngów. Jeżeli jednak będzie to możliwe z projektantem i podjąć rozmowy na ten temat. Jeżeli będzie to nieistotna zmiana, bo taką możemy wprowadzić, Jeżeli istotna, to musimy zbudować, a potem myśleć nad rozwiązaniami,

Prezydent też poinformował, że przy 3,2 mln zł całości inwestycji miasto dołoży do niej jedynie 650 tysięcy zł. Trochę przepychanek i koniec tematu. Wiceprezydent zajmie się tym tematem.

Radni przegłosowali zgodę na używanie nazwy miasta przez klub Czarni Radom.

Radni zgłosili także Marak Szarego i Waldemara Kordzińskiego, aby byli przedstawicielami w Komisji Bezpieczeństwa przy prezydencie w latach 2013-2015.

O godz. 13.42 przewodniczący zamknął obrady. Następna sesja 29 października, a nadzwyczajna w sprawie jubileuszu 20-lecia cmentarza przy ul. Limanowskiego 19 października.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych