Czwartek 28 listopada
Zdzisława, Lesława, Go¶cierada
RADOM aktualna pogoda

Nowoczesne panele LED na radomskich ulicach

ts, Dariusz Dębski (MZDiK) 2012-04-06 10:46:00

Przy ulicy Kusocińskiego MZDiK zamontował 28 nowoczesnych paneli LED o mocy 80 W. To nie są już testy,  oświetlenie tego typu pozostanie w tym miejscu na stałe i zastąpi dotychczasowe żarówki sodowe o mocy 150 W. Panele LED oświetlają jezdnię i chodniki na odcinku od ulicy Żwirki i Wigury do ulicy Miłej.

 

Lampy typu LED powoli zaczynają wypierać w polskich miastach tradycyjne sodówki. Nowe panele są znacznie bardziej energooszczędne, kilkukrotnie trwalsze, poza tym emitują światło nie żółto-pomarańczowe, lecz białe, w którym jest o wiele lepsza widoczność i które mniej oślepia. Dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu i modułowej konstrukcji w przypadku stosowania paneli LED nie ma również miejsc niedoświetlonych. Najnowsza generacja takich lamp przypomina z wyglądu obudowy lamp sodowych, nie są to płaskie panele, jakie dotąd testowaliśmy przy innych ulicach.

Producentem paneli zamontowanych wzdłuż ulicy Kusocińskiego jest  Sunovia Energy Technologies. Lampy kosztowały około 51 tysięcy złotych. Żarówki sodowe byłyby kilkukrotnie tańsze, ale panele LED pobierają o połowę mniej energii i będą działały bez wymiany prawie przez dwanaście lat - producent gwarantuje nam 50 tysięcy godzin pracy. Trwałość zwykłych lamp sodowych jest przynajmniej pięciokrotnie krótsza i wynosi nieco ponad dwa lata, czyli 8-9 tysięcy godzin. Łatwo zatem zauważyć, że w dłuższej perspektywie zakup paneli LED bardziej się opłaca i przynosi miastu duże oszczędności. Jest to także rozwiązanie proekologiczne, ponieważ uzyskiwana przez nas oszczędność energii wpłynie na ograniczenie emisji do atmosfery dwutlenku węgla. Miejsce zamontowania paneli nie jest przypadkowe: MZDiK wybrał dwa zamknięte obwody elektryczne na osiedlu XV-lecia, by móc dokładnie zmierzyć pobór mocy i precyzyjnie wykazać stopień oszczędności.

Kusocińskiego jest pierwszą ulicą w mieście oświetloną nowym typem lamp, ale na pewno nie ostatnią. MZDiK zamierza podobne oświetlenie zamontować w Strefie Łucznik. Przebudowane uliczki w tym rejonie będzie w przyszłości oświetlało 56 paneli LED o mocy 90 Zdaniem MZDiK jest to technologia przyszłościowa, w związku z tym instytucja nawiązała współpracę z sześcioma przedstawicielami firm oferujących w Polsce lampy LED. Przy opracowywaniu dokumentacji projektowej przebudowy kolejnych ulic w mieście stawiany będzie wymóg wymiany oświetlenia na nowoczesne panele. 

Testy lamp nowej generacji MZDiK rozpoczął jesienią ubiegłego roku, dziesięć paneli do testów wypożyczyła prywatna firma. Zamontowane zostały tymczasowo między innymi na Traugutta u zbiegu z Moniuszki i Mickiewicza, na Limanowskiego przy Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, a także na skrzyżowaniu 25 Czerwca i Żeromskiego.

Od lutego MZDiK testuje takie oświetlenie również na ulicy Zbrowskiego, w okolicach przejścia dla pieszych miedzy Urzędem Skarbowym a pobliskim marketem. Panel przy zebrze ma moc 80 W, a drugi, zamontowany nieco dalej, 56 W. Testy tych czterech lamp są bezterminowe.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych