Czwartek 28 listopada
Zdzisława, Lesława, Go¶cierada
RADOM aktualna pogoda

Niezawodność przez cały rok

Mieczysław Kaca 2012-11-02 16:11:00

Wodociągi Miejskie w Radomiu zobowiązane są do prowadzenia działalności na zasadach określonych w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz na warunkach ustalonych w przepisach wykonawczych do tej ustawy. Podstawowym przedmiotem działalności  Spółki Miejskiej jest zaspokajanie potrzeb mieszkańców  Miasta Radomia i okolicznych gmin w zakresie zaopatrzenia w wodę oraz odbiór i oczyszczanie ścieków. Poza Radomiem chodzi o  niektóre miejscowości gmin: Wolanów, Jastrzębia, Zakrzew, Jedlnia Letnisko, Skaryszew, Jedlińsk i Kowala.

Foto: 1. Pod logo: www.wodociagi.radom.pl 2. Prezes Leszek Trzeciak 3. Rozległy plac budowy w Lesiowie 4. Zbrojarze śpieszą się 5. Siedziba Zarządu Wodociągów Miejskich przy ul. Filtrowej 4

Spółka zobowiązana jest  w sposób ciągły  i niezawodny zapewniać zdolność posiadanych urządzeń do realizacji dostaw wody do odbiorców w wymaganych ilościach i pod odpowiednim ciśnieniem oraz dostaw wody i odprowadzania ścieków, a także zapewnić należytą jakość dostarczonej wody i odprowadzonych ścieków.

Od 2008 roku, w związku z przejęciem w posiadanie i eksploatację, miejskiej sieci kanalizacji deszczowej, rozszerzeniu uległ zakres działalności Spółki w obszarze zbiorowego odprowadzania ścieków opadowych i roztopowych.

Skoro tak odpowiedzialne zadania  określone  ustawami, statutami i  zawieranymi umowami spoczywają na Wodociągach Miejskich, są one chyba szczególne w okresie zimy. Pytany o to prezes mgr inż. Leszek Trzeciak uspokoił  obawy zwracając uwagę, że ujęcia wody i rury wodociągowe   doprowadzające wodę do jej odbiorców  i odprowadzające ścieki usytuowane na tyle głęboko pod ziemią, że nie  zagrażają im niskie temperatury. Jeśli chodzi o awarie, zdarzyć się mogą o każdej porze roku. Zima nie wyróżnia się w tym względzie In minus, chociaż przyznał, że warunki usuwania ewentualnych awarii są trudniejsze, także prowadzenia   robót inwestycyjnych, za co odpowiadają firmy je prowadzące. Przyznał, że jakieś przygotowania i zabezpieczenia  trzeba jednak poczynić.

Zastępca prezesa mgr inż. Marek Michoń potwierdził, że Wodociągi Miejskie specjalnych przygotowań, czy nawet akcji nie podejmują, jako że instalacje są usytuowane poniżej granicy zamarzania gruntu. Przyznał jednak, że za pośrednictwem prasy i innych mediów przypominają odbiorcom wody i9 odprowadzającym ścieki, żeby przygotowali się do zimowych temperatur. Bywa bowiem, że użytkownicy urządzeń pracujących w sposób ciągły przyzwyczajają sie do tego i zapominają, co powinni uczynić, aby ta ciągłość była zapewniona w okresie zimy. Chodzi przede wszystkim o odpowiednie zabezpieczenie wodomierzy. Znajdujące sie w studzienkach, mimo że już swoim usytuowaniem chronione przed zimnem, to jednak nie zawsze gwarantuje im funkcjonowania w warunkach  koniecznej dodatniej temperatury. W jaki sposób należy to uczynić, to rzecz doświadczenia życiowego, pomysłowości itp. Wodomierz nie zabezpieczony, może  zostać zniszczony. Choć  konstrukcyjnie jest on  tak zabezpieczony, że zamarzając, wypycha  urządzenie do góry. I nawet jeśli ono nie zostaje zniszczone, powoduje, że wodomierz staje się nieszczelny. Kończy się zazwyczaj wymianą na nowy. Za to niedbalstwo, zapłaci rzecz jasna, właściciel lub też użytkownik posesji, budynku , do którego woda jest doprowadzana. Najczęściej jest nim nasz klient.

Instalacje kanalizacyjne i wodociągowe , zdaniem wiceprezesa Marka Michonia, są na ogół dobrze zabezpieczane poprzez odpowiednie usytuowanie i rozwiązania konstrukcyjne. Nie ma więc też potrzeby, aby prowadzić specjalną akcję przed zimą. Chodzi między innymi o  ujęcia wody, stacje jej uzdatniania, przepompownie i oczyszczalnie ścieków. Bardzo ważna rzeczą jest zagwarantowanie do nich dobrego dojazdu. Gromadzimy więc przy drogach dojazdowych niezawodny w takich sytuacjach piach lub przygotowujemy zapas środków powodujących topienie lodu. – dowodzi wiceprezes.

Bardzo ważne jest przygotowanie  do  zimy środków transportu, zapewniających ich sprawność w warunkach mrozów. Wymiana opon, wypełnianie chłodnic płynami niezamarzającymi, stosowanie odpowiednich olejów. Czynią podobnie wszystkie firmy, więc nie ma potrzeby szerszego  rozwodzenia sie na ten temat.

Na pytanie, czy prawdziwa jest obiegowa opinia, że zimą zdarza sie więcej awarii, częściej pękają nawet  usytuowane głęboko pod ziemią wodociągi  dowodzi, że w okresach przejścia z temperatur dodatnich w ujemne, zamarzanie ziemi do pewnej głębokości ma wpływ na rurociągi np. żeliwne, powodując ich pękanie. Podobnie jest  na przedwiośniu kiedy grunt zaczyna odpuszczać. Nie ma jednak na to żadnych zabezpieczeń. Zjawisko to znika w miarę zastępowania rur żeliwnych, wyrabianymi z tworzyw sztucznych.

A osadniki otwarte na terenie oczyszczalni ścieków w Lesiowie nie zamarzają?

- Ogrom wody przepływających przez te osadniki, zawierającej rożne składniki energetyczne  powoduje, że jednak nie  zamarzają.

Ważną sprawą jest to, co przed zimą dzieje się na placach robót inwestycyjnych, co nie jest bez znaczenia?

-Obserwujemy doskonałe tempo robót  w poddawanych modernizacji ujęciach wody pitnej oraz na terenie Oczyszczalni Ścieków w Lesiowie . Tempo jest dotąd niespotykane. Z pewnością jest to spowodowane także  potrzebą przygotowania tzw. frontu robót na okres zimy. Realizująca kontrakt w Lesiowie „Inżynieria” Rzeszów jest przykładem  godnym pochwały. Możemy  przyjrzeć się temu na miejscu, w Lesiowie – zaproponował wiceprezes, Marek Michoń.

Pojechaliśmy, by zobaczyć, że praca modernizacja i rozbudowa ciągumechaniczno – biologicznego oczyszczalni trwa w najlepsze.  Najlepiej pokazać to na fotografiach, więc główny inżynier budowy z rzeszowskiej  „Inżynierii” proponuje widok z  „lotu ptaka”. Wsiadam więc do chyboczącego kosza i ramię potężnego dźwigu unosi mnie w górę. Stąd widać, jak duży zakres robót wykonywanych jest w Lesiowie. Kończy się betonowanie ciągów biologicznych. Tu i ówdzie prowadzone są jednak nadal zbrojenia. Główny inżynier nie kryje, że chodzi o maksymalne wykorzystanie sprzyjającej pogody, by zimą zająć się instalacją urządzeń. -Betonować możemy także w temperaturach  minusowych, lecz wydajniej pracujemy  przy temperaturach dodatnich. A dobrze  wykorzystany czas, to mniejsze koszty, czyli lepszy wynik finansowy naszej firmy – dodaje.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych