Wtorek 24 września
Gerarda, Teodora, Hermana
RADOM aktualna pogoda

Nie ma podstaw do pobierania opłat za wyżywienie i nocleg w szpitalu

Łukasz Gajewski 2012-07-24 17:30:00

Dziennik „Rzeczpospolita” poinformował ostatnio powołując się na opinie prawne, że szpitale mogą już pobierać opłaty za wyżywienie i zakwaterowanie. Jednak jak inormuje rzecznik Ministerstwa Zdrowia nie ma podstaw, aby takie opłaty pobierać.

Tak całą sprawę komentuję rzecznik Ministerstwa Zdrowia Agnieszka Gołąbek:

- Zakres świadczeń, jakie przysługują pacjentowi w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego obejmuje świadczenie zdrowotne, świadczenie zdrowotne rzeczowe i świadczenie towarzyszące. Świadczeniami towarzyszącymi są między innymi zakwaterowanie i wyżywienie w zakładzie opieki zdrowotnej całodobowej lub całodziennej. Wyżywienie i zakwaterowanie mieści się w zakresie pojęcia świadczenia opieki zdrowotnej, która udziela jest w szpitalach w trybie stacjonarnym i całodobowym. Tym samym podmiot leczniczy udzielający świadczeń zdrowotnych w szpitalu zobowiązany jest zapewnić pacjentom wyżywienie i zakwaterowanie, w ramach umowy na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia. Nie ma więc podstaw do pobierania z tego tytułu opłat od pacjentów - mówi Agnieszka Gołąbek.

Jest zagrożenie, że jeśli szpitale nie osiągną do końca tego roku rentowności, to albo będą musiały być przekształcone w spółkę handlową, albo do ich działalności będzie musiał dopłacić samorząd. Jednak samorządy nie mają pieniędzy, a długi szpitali przekraczają już 10 mld zł. Aby zahamować dalsze zadłużanie, dyrektorzy poza zwolnieniami personelu i obniżeniu pensji lekarzom i pielęgniarkom, będą szukać oszczędności w inny sposób, chociażby poprzez pobieranie opłat od pacjentów za wyżywienie i zakwaterowanie.

A jak sytuacja wyglądać będzie w Radomiu? - Owszem słyszałam, o takim rozwiązaniu nie ukrywam, że samo wyżywienie pacjentów rocznie kosztuje blisko 4 mln zł. Lecz nie bierzemy takiej ewentualności po uwagę tym bardziej, że znam stanowisko Ministerstwa Zdrowia, które nie popiera tego typu praktyk – wyjaśniała dyr. Luiza Staszewska z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

Także Andrzej Pawluczyk, dyrektor Radomskiego Szpitala Specjalistycznego im. dr Tytusa Chałubińskiego przy ul. Tochtermana oraz z Włodzimierz Guzowski dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Krychnowicach nie planują wprowadzenia opłat za nocleg i wyżywienie. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych