Sobota 21 września
Jonasza, Mateusza, Hipolita
RADOM aktualna pogoda

Nauczyciele szkoły muzycznej poparli decyzję prezydenta [LIST OTWARTY]

cir 2018-08-31 08:06:00

Nauczyciele Zespołu Szkół Muzycznych wystosowali do prezydenta Radosława Witkowskiego list otwarty. Publikujemy go w całości.

Szkoła muzyczna w Radomiu

List otwarty do Prezydenta Miasta Radomia Pana Radosława Witkowskiego

W związku z niepokojem, jaki wzbudziły ostatnie wydarzenia w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu, przyjmujemy z wdzięcznością decyzję Prezydenta Miasta Radomia, który przychylił się do drugiego z kolei wniosku rady pedagogicznej o odwołanie pana Roberta Pluty ze stanowiska dyrektora. Jednocześnie wyrażamy zdziwienie próbami deprecjonowania tego postanowienia i umieszczania go w kontekście nie mającym pokrycia w zaistniałych faktach. Decyzja ta jest rezultatem wielomiesięcznego sporu wewnątrz szkoły, którego główne punkty przedstawione są w wyczerpującym uzasadnieniu, opublikowanym przez Urząd Miejski w Radomiu. 

W rezultacie działań dyrektora Roberta Pluty rada pedagogiczna większością głosów zdecydowała przyjąć dwukrotnie w ciągu jednego semestru uchwałę o skierowanie do organu prowadzącego wniosku o odwołanie. Pragniemy zwrócić uwagę, iż sytuacja taka nie miała miejsca w dotychczasowej historii radomskiej oświaty i jest wyrazem głębokiego kryzysu jaki w tym roku miał miejsce na skutek błędów w zarządzaniu placówką. Niestety próby rozwiązania konfliktu zarówno wewnątrz szkoły, jak i przy wsparciu organu nadzoru merytorycznego – Centrum Edukacji Artystycznej oraz organu prowadzącego – Urzędu Miasta, nie przyniosły żadnego rezultatu. W ocenie większości osób od wielu lat zaangażowanych w podnoszenie jakości i prestiżu ZSM, decyzje dyrektora niestety nie wynikały z troski o dobro ogółu społeczności szkolnej. W wyniku narastającego konfliktu wiele podjętych przez niego działań prowadziło do zmian godzących w dotychczas wypracowane warunki współpracy i uniemożliwiało dbanie o wysoki poziom dydaktyczno-wychowawczy szkoły.

Dodajmy, iż wśród sprzeciwiających się temu stanowi rzeczy nauczycieli znaleźli się wybitni pedagodzy, wykładowcy akademiccy i muzycy legitymujący się ogromnym dorobkiem artystycznym. Doprowadziło to do kolejnej sytuacji bez precedensu, mianowicie zajęcia wspólnego, jednolitego i zdecydowanego stanowiska przez wszystkie związki zawodowe szkoły: Solidarność, Solidarność 80 i Związek Nauczycielstwa Polskiego. 

Wbrew rozpowszechnianym opiniom, dotychczasowe osiągnięcia uczniów i wysoka jakość pracy szkoły stanowią owoce działań całej społeczności i nie mogą być postrzegane jako zasługa jednego człowieka. Mając na względzie dobro szkoły, a przede wszystkim uczniów, prosimy o wsparcie w odbudowie jej znaczenia na mapie oświatowej i kulturalnej Radomia. Jesteśmy przekonani, że to czego najbardziej potrzebuje nasze środowisko to spokój i poświęcenie się pracy z młodymi, uzdolnionymi artystami. Chcielibyśmy, aby nasze współdziałanie ponad podziałami i wyraźny głos troski o wspólne dobro, stanowiły inspirację dla wszystkich Radomian do wspierania tej wyjątkowej instytucji, jaką jest Zespół Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga.

Podpisano:

Przewodniczący koła NSZZ Solidarność ZSM im. O. Kolberga w Radomiu

Przewodniczący koła NSZZ Solidarność 80 ZSM im. O. Kolberga w Radomiu

Przewodnicząca koła Związku Nauczycielstwa Polskiego ZSM im. O. Kolberga w Radomiu

66 nauczycieli i pracowników ZSM im. O. Kolberga w Radomiu

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych