Wtorek 24 września
Gerarda, Teodora, Hermana
RADOM aktualna pogoda

Konsultacje o zmianie zasad postoju w Strefie Płatnego Parkowania zakończone. Przedstawiamy opinie radomian

kaja 2012-08-23 01:19:00

Zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące możliwości wprowadzenia zmian zasad postoju w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego dla osób niepełnosprawnych, posiadających karty parkingowe. Zgodnie z obowiązującą uchwałą Rady Miejskiej w Radomiu nr 98/2011 z dnia 4 kwietnia 2011 roku, osoby te mogą obecnie bezpłatnie parkować pojazdy w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Według  propozycji Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji, posiadacze kart mogliby parkować bezpłatnie tylko na miejscach wyznaczonych (tak zwanych kopertach), oznaczonych znakiem D-18a i tabliczką T-29.   

W obiegu jest obecnie wiele kart parkingowych należących do osób już nieżyjących, z których korzystają inni członkowie rodziny lub znajomi zmarłego. Powszechny jest także proceder polegający na kopiowaniu kart parkingowych. - W naszej ocenie proponowana zmiana zasad postoju w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego, dotyczących osób niepełnosprawnych posiadających karty parkingowe, przyczyni się do efektywniejszego wykorzystania około 1400 wyznaczonych miejsc postojowych. Zwiększy także rotację pojazdów parkujących w strefie - twierdzi Dariusz Dębski, rzecznik MZDiK.

Zmiana zasad postoju dotyczących posiadaczy kart wiązałaby się ze zwiększeniem liczby miejsc postojowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, aby ułatwić im parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego i dotarcie do instytucji użyteczności publicznej.

Z prośbą o wyrażenie opinii na temat wprowadzenia zmian w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego zwrócono się nie tylko do mieszkańców miasta, ale także bezpośrednio do radomskich organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych. W czasie trwających prawie miesiąc konsultacji MZDiK otrzymał kilkanaście opinii - wyłącznie od osób prywatnych. 

Autorzy prawie wszystkich opinii zgodnie podkreślali, że obecna sytuacja, w której z kart parkingowych lub ich kopii korzystają osoby zdrowe, jest patologią i że z nieuczciwymi kierowcami należy zdecydowanie walczyć. Część mieszkańców wyraziła jednak obawę, czy ograniczenie bezpłatnego postoju dla posiadaczy kart tylko do miejsc wyznaczonych nie spowoduje dodatkowych utrudnień dla osób niepełnosprawnych. - Niektórzy podkreślali, że liczba tak zwanych kopert w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego jest niewystarczająca i po wprowadzeniu zmian znalezienie wolnego miejsca przeznaczonego dla osoby niepełnosprawnej będzie bardzo trudne. Jeden z mieszkańców zwrócił uwagę na spore odległości między kopertami a miejscami, do których często chcą dojechać niepełnosprawni. Wyjaśniamy zatem raz jeszcze, że ewentualne zmiany zasad parkowania byłyby połączone ze zwiększeniem liczby miejsc postojowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Obecnie w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego jest około 1400 miejsc postojowych, a dziesięć procent z nich to tak zwane koperty. Planujemy, że miejsc postojowych oznaczonych znakiem D-18a i tabliczką T-29 będzie w strefie więcej i będą to miejsca w najbardziej pożądanych przez niepełnosprawnych lokalizacjach - wyjaśnia Dębski. 

Sporo osób postulowało zweryfikowanie kart parkingowych będących obecnie w obiegu i unieważnienie kart podrobionych lub należących do osób zmarłych. Pojawiła się nawet koncepcja wymiany kart na nowe o innym formacie, kolorze i o nowoczesnych zabezpieczeniach przed fałszowaniem, na przykład hologramach. Autor tej propozycji był zdania, że posiadacze kart prawdopodobnie zgodzą się nawet na pokrycie części kosztów wymiany, gdyż w efekcie zwiększyłaby się liczba miejsc postojowych w strefie dla nich zarezerwowanych. MZDiK informuje więc, że weryfikacja kart parkingowych wydanych przez Urząd Miejski w Radomiu została przeprowadzona jeszcze przed wakacjami. Stwierdzono w sumie 6245 kart parkingowych wydanych osobom niepełnosprawnym. Jak się okazało, w 310 przypadkach posiadacze kart nie żyli. Warto jednak wyjaśnić, że do wydawania kart parkingowych jest uprawnionych wiele organów i Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji nie jest w stanie zweryfikować ważności dokumentów, którymi legitymują się mieszkańcy innych miast czy państw, parkujący bezpłatnie w radomskiej Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Z uwagi na fakt, że wzór karty parkingowej jest ściśle określony w zaleceniu Rady Unii Europejskiej oraz rozporządzeniu Ministerstwa Infrastruktury, nie można dowolnie modyfikować wyglądu kart na przykład poprzez naklejanie na nie hologramów. 

Kilka osób w swoich opiniach podkreśliło konieczność częstszych kontroli kierowców, którzy posługują się kartami parkingowymi. Zwrócono uwagę, że na tak zwanych kopertach zwykle parkują wciąż te same auta, i to często przez wiele godzin. - Zgłoszono nam przypadki, gdy z miejsc postojowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych ostentacyjnie korzystają kierowcy zdrowi. Wyjaśniamy, że kontrole osób posługujących się kartami parkingowymi prowadzimy regularnie i wspólnie ze Strażą Miejską. Kierowcy przyłapani na używaniu kopii kart lub posługiwaniu się dokumentami należącymi do osób zmarłych muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami. Kodeks karny przewiduje w takich przypadkach kary od trzech miesięcy do nawet pięciu lat pozbawienia wolności. Warto zauważyć, że zmiana zasad postoju w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego dla osób niepełnosprawnych przyczyniłaby się do skuteczniejszej walki z nieuczciwymi kierowcami - mówił Dębski. 

MZDiK dziękuje wszystkim za udział w konsultacjach i za przekazane opinie oraz uwagi. Propozycje zmian w strefie przedstawione zostaną na najbliższym posiedzeniu Powiatowej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych. Ostateczną decyzję o ewentualnej zmianie regulaminu Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego podejmie Rada Miejska w Radomiu. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych