- Szczególną okazją do tegorocznego świętowania jest zakończenie prac remontowych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz najstarszego kościoła w Radomiu. Świątynia obecnie nabrała wyjątkowego blasku i stanowi przedmiot dumy mieszkańców Radomia – mówi Hetman Bractwa Kurkowego Sławomir Adamiec.
Najstarsza zachowana do dnia dzisiejszego świątynia miasta – kościół p.w. św. Wacława położony jest na Placu Stare Miasto. Otacza go pierwotny Radom - niewielka dzielnica o niskiej zabudowie z powodu podmokłych gruntów.
Świątynię ufundował w XIII w. Leszek Biały. Na początku XIX wieku władze austriackie zamieniły budynek na magazyn, z czasem władze rosyjskie – na więzienie. Obiekt pełnił rozmaite funkcje aż do 1985 r. kiedy odprawiono tu pierwszą po niemal 200 latach mszę święta. Obecny wygląd nadał jej prof. Wiktor Zinn. Wyposażenie wnętrza nawiązuje do historii Polski od czasów piastowskich po epokę kardynała Stefana Wyszyńskiego i papieża Jana Pawła II. Pod chórem znajdują się epitafia: dr Jerzego Borysowicza (1903-1980), który w czasie II wojny światowej uratował komendanta Żydowskiej Organizacji Bojowej Mordechaja Anielewicza, a także epitafium ks. infułata, ppłk Stanisława Sikorskiego, byłego kapelana 72 Pułku Piechoty AK, proboszcza parafii farnej, z inicjatywy którego odnowiono kościół.