Raport z badania ,,Używanie alkoholu i narkotyków przez młodzież szkolną w ocenie uczniów” na terenie miasta Radomia omówił Bogusław Prajsner – Kierownik Działu Badań Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w Warszawie.
Do udziału w konferencji zostali zaproszeni m. in. dyrektorzy publicznych szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych z terenu miasta Radomia, pedagodzy, psycholodzy szkolni, radni, parlamentarzyści, członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego działającego na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
W imieniu prezydenta Andrzeja Kosztowaniaka, uczestników powitała wiceprezydent Anna Kwiecień, wyrażając przekonanie, że zaprezentowany raport, wzbogacony dyskusją, dostarczą cennego materiału do lepszego poznania rzeczywistości w jakiej w Radomiu żyjemy. W obradach uczestniczył też wiceprezydent, Ryszard Fałek wraz z kierownictwem Wydziału Oświaty UM.
Bogusław Prajsner przy pomocy slajdów i wykresów dowodził, że największym źródłem zagrożenia dorastającej młodzieży szkolnej jest nieumiejętne, dowolne korzystanie z Internetu. Czas wykorzystywany codziennie na penetrację Internetu wynosi około 4 godziny, a najchętniej zagospodarowywana jest pora po godzinie 22. Już na podstawie tego można się domyślać jakie komputerowe rewiry są penetrowane, jakie większość uczniów interesują. W każdym bądź razie nie są najważniejszymi pomocne w poszerzaniu wiedzy objętej programami nauczania gimnazjów i klas drugich szkół licealnych.
Raport jest wynikiem badań ankietowych przeprowadzonych w październiku i listopadzie 2011 r. na zlecenie Urzędu Miejskiego w Radomiu przez Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w Warszawie. Kierownikiem naukowym projektu był prof. Jerzy Mellibruda (Dyrektor Instytutu Psychologii Zdrowia), zaś bezpośredni nadzór nad jego realizacją sprawował Bogusław Prajsner – Kierownik Działu Badań.
Badaniami byli objęci uczniowie z wylosowanych 50 klas (25 drugich klas radomskich szkół gimnazjalnych i 25 trzecich klas radomskich szkół ponadgimnazjalnych). Ankieta została wypełniona przez 1101 uczniów. Badania miały charakter anonimowy.
Głównym celem badania była ocena rozpowszechnienia zjawiska picia alkoholu, upijania się oraz używania narkotyków przez młodzież naszego miasta. Przedmiotem badań było również poznanie opinii i postaw młodzieży wobec różnych substancji psychoaktywnych oraz ocena poziomu ryzyka związanego z używaniem tych substancji. Ważną kwestią poruszaną w projekcie była również ocena dostępności alkoholu i narkotyków dla młodych ludzi, a także ocena psychospołecznego funkcjonowania badanej młodzieży, w tym jakość relacji z rodzicami i przyjaciółmi. Uzyskane wyniki mogą być podstawą oraz punktem odniesienia dla różnorodnych działań z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia, jakie aktualnie podejmują lub zamierzają podejmować szkoły.
Projekt realizowany w Radomiu był w pełni kompatybilny z realizowanymi w 2011 roku ogólnopolskimi badaniami „ESPAD-2011”, finansowanymi przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii.
Podobne badania (na reprezentatywnej próbie młodzieży w tych samych kategoriach wiekowych) było również realizowane w 2011 roku w kilkudziesięciu państwach europejskich. Projekt posiada rekomendacje Ministerstwa Edukacji Narodowej, które w poprzednich latach także współfinansowało badania na poziomie krajowym.
W konferencji udział wzięli m. in.: dyrektorzy publicznych szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych z terenu miasta Radomia, pedagodzy, psycholodzy szkolni, radni, parlamentarzyści, członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego działającego na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.