Czwartek 28 listopada
Zdzisława, Lesława, Go¶cierada
RADOM aktualna pogoda

Komisje dla dobra pacjentów

nika 2012-01-04 15:40:00

Pacjenci, którzy mieli nieszczęście na własnej skórze odczuć błąd lekarza, nie będą już musieli zakładać spraw w sądzie. Ich problemami zajmie się Komisja ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Dzisiaj taki zespół został powołany na Mazowszu.

www.mazowieckie.pl

Komisje to efekt nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, która weszła w życie Od Nowego Roku.

Każdy pacjent, który po 1 stycznia poniósł szkodę podczas leczenia w szpitalu, może złożyć wniosek do komisji. To szybsza alternatywa dla postępowań sądowych - powinna wydać orzeczenie w ciągu czterech miesięcy od dnia złożenia wniosku. - Siedzibą komisji jest Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie i tutaj wnioski mogą składać także pacjenci z Radomia, Szydłowca czy Grójca. Niewykluczone jednak, że pomyślimy o jakimś innym rozwiązaniu. Z ewentualnymi pytaniami w sprawie działalności komisji można również dzwonić, do wydiału zdrowia MUW – poinformowała nas Ivetta Biały, rzecznik wojewody mazowieckiego.

Komisja została powołana dzisiaj. Akty powołania wręczył wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. - W skład zespołu wchodzi 16 członków - osiem ma wyższe wykształcenie medyczne, a druga połowa wyższe wykształcenie prawnicze. Kandydatów zgłaszały samorządy zawodowe: lekarzy, pielęgniarek i położnych, diagnostów laboratoryjnych oraz adwokatów i radców prawnych, a także organizacje społeczne działające na terenie województwa na rzecz praw pacjenta. Wojewoda powołał 14 z 16 członków komisji, a po jednym minister zdrowia oraz rzecznik praw pacjenta. Ich kadencja potrwa sześć lat. Przewodniczącym komisji został Jacek Chojnacki – mówi Ivetta Biały.

Komisja będzie ustalać, czy zakażenie pacjenta, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia albo śmierć było następstwem diagnozy, leczenia lub zastosowania leku, niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną. Komisje nie będą orzekać kwoty odszkodowania - jego wysokość będzie uzgadniana między wnioskodawcą a ubezpieczycielem szpitala. Odszkodowanie może wynieść do 100 tys. zł w przypadku zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia i 300 tys. zł, jeśli doszło do śmierci. Postępowanie dotyczy świadczeń udzielanych tylko i wyłącznie w szpitalu.

Wniosek może złożyć pacjent, jego przedstawiciel ustawowy, a w przypadku śmierci pacjenta - spadkobierca w ciągu roku od dnia, kiedy pacjent dowiedział się o zakażeniu czy uszkodzeniu ciała, oraz nie później niż trzy lata od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie. Wniosek wnosi się do wojewódzkiej komisji właściwej ze względu na siedzibę szpitala.

Powinien zawierać dane pacjenta (imię i nazwisko, datę urodzenia, PESEL, adres), dane szpitala, uzasadnienie, propozycję odszkodowania oraz określenie, czy przedmiotem wniosku jest zakażenie, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia albo śmierć pacjenta. Do wniosku należy też dołączyć dowody dotyczące okoliczności zdarzenia oraz potwierdzenie opłaty za jego złożenie.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych