Wtorek 24 września
Gerarda, Teodora, Hermana
RADOM aktualna pogoda

"Kobiety dla Radomia" - jak to się zaczęło...

kaja 2012-03-11 18:56:00

Dzień po święcie Kobiet, 9 marca, odbyło się spotkanie inauguracyjne stowarzyszenia „Kobiety dla Radomia”. W uroczystości oprócz członkiń stowarzyszenia oraz zaprzyjaźnionego koła gospodyń wiejskich wzięli również udział zaproszeni goście. Przedstawiciele świata polityki, mediów i kultury. Prezes „Kobiet dla Radomia”, Jolanta Sokołowska, w swoim przemówieniu mówiła o celach i planach powołanego właśnie do życia stowarzyszenia. Wyraziła również nadzieję na sukces kobiecej inicjatywy. Również zaproszeni goście w swoich przemówieniach dawali wyraz radości z faktu powstania „kobiecego” stowarzyszenia.

Po krótkiej części oficjalnej uczestnicy spotkania mieli okazję delektowania się wypiekami przygotowanymi własnoręcznie przez członkinie stowarzyszenia. Mogli też ugasić pragnienie samodzielnie wykonanym pączem.

W trakcie spotkania udało się nam zamienić kilka zdań z panią prezes stowarzyszenia Jolantą Sokołowską:

Skąd się wziął pomysł na stworzenie stowarzyszenia?

Jolanta Sokołowska: Otóż w pewnym spotkaniu towarzysko – politycznym, mającym poruszać ważne dla Radomia sprawy wzięło udział zdecydowanie więcej kobiet niż mężczyzn. Ktoś z zebranych, półżartem pół serio, zaproponował stworzenie stowarzyszenia skupiającego kobiety, które chcą i mogą zrobić cos dla naszego miasta i jego mieszkańców. Następnego dnia rozpętała się istna burza telefonów z pytaniami typu: „co z tym stowarzyszeniem?”, „kiedy zakładamy babskie stowarzyszenie?”, „czy ja też mogę należeć do stowarzyszenia?”. Skutkiem właśnie tej burzy jest nasze inauguracyjne spotkanie.

Kto był pomysłodawcą powstania stowarzyszenia?

JS: W zasadzie należy powiedzieć, że pomysłodawca jest zbiorowy. Wszystkie dziewczyny należące do stowarzyszenia wspólnie ustaliły, że będzie to właśnie taka a nie inna forma działalności.

Proszę zatem wyjaśnić dlaczego właśnie stowarzyszenie?

JS: Niemal wszystkie członkinie „Kobiet dla Radomia” już od dawna zajmują się pracą społeczną oraz pomaganiem innym. Jednak każda a znich z osobna ma znacznie mniejsze możliwości i siłę niż zorganizowana grupa. Po namyśle i rozpatrzeniu różnych opcji i możliwości uznałyśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie powołanie do życia stowarzyszenia. Tylko dzięki temu będziemy mogły zgodnie z prawem pozyskiwać środki finansowe na naszą działaność społeczną.

Co chcecie osiągnąć poprzez działania stowarzyszenia?

JS: Mówiąc bardzo ogólnie chcemy w tych trudnych czasach podejmować działania prowadzące do poprawy jakości życia mieszkańców Radomia i jego okolic. Nie mamy zamiaru ograniczać się do jednej grupy wiekowej chociaż nie ukrywamy, że naszą szczególną troską mamy zamiar otoczyć osoby starsze oraz dzieci. Są to dwie grupy społeczne szczególnie bezbronne wobec dzisiejszego świata. Głównym celem naszego stowarzyszenia jest dzielenie się naszą energią, wiedzą i doświadczeniem z mieszkańcami Radomia. Mamy zamiar osiągać to poprzez działania zmierzające do rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych, prowadzenie działalności edukacyjnej i szkoleniowej oraz wspieranie i aktywizacja środowisk wiejskich.

Ile kobiet jest w stowarzyszeniu?

JS: Aktualnie nasze stowarzyszenie liczy 20 członków.

Kto może należeć do waszego stowarzyszenia?

JS: Do naszego stowarzyszenia może należeć każdy, którego sercu bliskie jest dobro Radomia i ziemi radomskiej. Nieważna jest płeć, adres zamieszkania czy poglądy polityczne. Liczy się tylko i wyłącznie chęć niesienia pomocy mieszkańcom ziemi radomskiej.

Dziewczyny – jesteście pełne życia i energii, czy zamierzacie działać tylko na rzecz kobiet, czy może nie wykluczacie pomocy dla mężczyzn?

JS: Nie chcę aby utożsamiano nas z ruchem feministycznym, nie o płeć w tym wszystkim chodzi. Sama nazwa i aktualny stan osobowy naszego stowarzyszenia nie decyduje o tym komu chcemy pomagać. Naszym celem jest niesienie pomocy wszystkim mieszkańcom Radomia i ziemi radomskiej, bez względu na płeć.


Cele Stowarzyszenia:

Działanie oświatowo-wychowawcze, wspierające rozwój intelektualny i emocjonalny dzieci i osób dorosłych.
Rozwój wspólnot o społeczności lokalnych.
Ochrona środowiska.
Prowadzenie działalności edukacyjnej i szkoleniowej.
Działanie na rzecz osób niepełnosprawnych.
Podejmowanie działań na rzecz współpracy międzynarodowej.
Działanie na rzecz wspierania i rozwoju kultury.
Działanie w zakresie ochrony zdrowia oraz ratownictwa medycznego.
Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu.
Upowszechnianie kulturalnych i sportowych form spędzania wolnego czasu.
Działanie na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn.
Promowanie integracji z Unią Europejską.
Rozwój świadomości obywatelskiej, wspieranie rozwoju demokracji.
Pomoc humanitarna, charytatywna w tym kwesty.
Wspieranie rozwoju trzeciego sektora.
Wspieranie i aktywizacja środowisk wiejskich.
Wspieranie innowacyjności gospodarki, rozwoju nowych technologii i technik.
Udzielanie pomocy informacyjnej, organizacyjnej, doradczej, prawnej i finansowej członkom Stowarzyszenia i osobom niezrzeszonym.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych