Czwartek 28 listopada
Zdzisława, Lesława, Go¶cierada
RADOM aktualna pogoda

Karta Miejska: umowa dofinansowania podpisana (aktualizacja)

kt, Ryszarda Kitowska (UM), Dariusz Dębski (MZDiK) 2012-09-19 10:10:00

Mimo sporych perturbacji związanych z dofinansowaniem unijnym, o jakie Radom się ubiegał na wdrożenie w mieście systemu karty miejskiej, wreszcie mamy w ręku konkret i pewność, że system jednak wprowadzimy. 19 września Prezydent Andrzej Kosztowniak podpisał  umowę o dofinansowanie tego projektu ze środków unijnych.

Urząd Miejski złożył wniosek o dofinansowanie wdrożenia karty miejskiej jeszcze w 2010 roku. Niestety, wskutek błędów popełnionych przy jego ocenie, wniosek nie otrzymał dofinansowania. Urzędnicy miejscy nie złożyli jednak broni, ale  złożyli w tej sprawie skargę do sądu. Nasze racje zostały uznane i ostatecznie, aczkolwiek z pewnym poślizgiem, dofinansowanie nam przyznano. Całkowita wartość projektu wynosi 8 900 090,13 zł, z czego wartość dofinansowania – 7 567 076,61 zł.

Projekt będzie się składał zasadniczo z dwóch głównych elementów. Pierwszym z nich będzie wdrożenie systemu karty miejskiej, natomiast drugim wykonanie systemu dynamicznej informacji pasażerskiej. Wdrożenie elektronicznego systemu karty miejskiej umożliwi pobieranie opłat za przejazd środkami komunikacji miejskiej oraz ewidencję czasu pracy sprzedawców biletów oraz kontrolerów. Umożliwi także korzystanie z innych atrakcji zlokalizowanych w Mieście Radom, takich jak opłata za wejście na basen czy stadion sportowy. Karta miejska dostarczy również wielu danych dotyczących ruchu pasażerskiego komunikacji autobusowej, co pozwoli na optymalizację usług.

Wykonanie systemu dynamicznej informacji pasażerskiej polegać będzie na kompleksowym montażu wyposażenia oraz wszelkich urządzeń systemu w określonych lokalizacjach (autobusy, przystanki, centrum nadzoru ruchu), a także oprogramowania do poprawnego funkcjonowania tych urządzeń. System ten będzie informował pasażerów oczekujących na przystankach o rzeczywistym czasie przyjazdu autobusu lub zmian w rozkładzie jazdy. Ponadto projekt zakłada uruchomienie całości systemu oraz wykonanie wszystkich innych czynności zapewniających prawidłowe i zgodne z wymaganiami działanie systemu.

******

Pierwsze działania związane z wprowadzeniem karty miejskiej MZDiK podjął już na początku ubiegłej dekady. Projekt skonkretyzowano w roku 2009, a w następnym złożony został wniosek o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 (działanie 5.1 "Innowacje w komunikacji miejskiej"). Dofinansowanie uzyskaane zostało pod koniec 2011 roku.

Przetarg na zakup i dostawę urządzeń składowych systemu MZDiK ogłosi wkrótce po podpisaniu umowy.  W ciągu sześciu kolejnych miesięcy wyłoniony zostanie dostawca sprzętu oraz oprogramowania. Cały projekt powinien zostać zrealizowany w ciągu dwóch lat od podpisania umowy na dofinansowanie. Wartość projektu to prawie 9 milionów złotych, dofinansowanie wynosi około 6,5 miliona złotych i stanowi 85 procent kosztów kwalifikowanych. Pozostałe koszty projektu pokryje miasto.

Projekt zakłada wdrożenie karty miejskiej oraz Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Bezkontaktowa karta elektroniczna umożliwi przede wszystkim pobieranie opłat za przejazd autobusami komunikacji miejskiej. System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej będzie informował czekających na przystankach o rzeczywistym czasie przyjazdu autobusu lub o zmianach w rozkładzie jazdy. Tablice informacyjne systemu zostaną zamontowane na 44 kluczowych przystankach w mieście.

Wyłoniona w przetargu firma będzie musiała dostarczyć między innymi: urządzenia pokładowe dla ponad dwustu pojazdów (autobusów komunikacji miejskiej oraz pojazdów wykorzystywanych przez Dział Obsługi Transportu Osób Niepełnosprawnych MZDiK), wyposażenie punktów obsługi klienta, czytniki dla kontrolerów, około 85 tysięcy kart elektronicznych oraz urządzenia Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Przetarg obejmie również zakup i dostawę niezbędnego oprogramowania, montaż i wdrożenie systemu oraz przeszkolenie pracowników do obsługi systemu i urządzeń składowych.

W początkowym okresie karta miejska będzie służyła jako elektroniczny nośnik dla biletów miesięcznych i okresowych obowiązujących w radomskiej komunikacji miejskiej. Kartą będzie można posługiwać się także jak elektroniczną portmonetką i płacić nią za pojedyncze przejazdy autobusami. Nieco później MZDiK planuje rozszerzyć funkcjonalność karty i kodować na niej dodatkowe usługi. Kartą można byłoby płacić za postój w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego, mogłaby ona zastąpić legitymacje szkolne, studenckie oraz karty biblioteczne. MZDiK przewiduje także nawiązanie współpracy z Kolejami Mazowieckimi.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych