- Bardzo się cieszę, że ten kolejny ważny etap na drodze do uruchomienia cywilnego portu lotniczego w Radomiu jest już za nami. Miejmy jednak świadomość, że ta bardzo pozytywna informacja jednak nie jest równoznaczna z otwarciem lotniska cywilnego. Przed nami jeszcze wiele pracy, ale ważny krok za nami – mówi Prezydent Andrzej Kosztowniak.
Wydanie decyzji poprzedziło opracowanie i przygotowanie kompletu niezbędnej dokumentacji, a sam wniosek został złożony w ULC już w czerwcu bieżącego roku. Decyzję na ręce Prezesa Zarządu Portu Lotniczego Radom S.A Tomasza Siwaka wręczył Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Grzegorz Kruszyński.
Zezwolenie na założenie lotniska cywilnego jest najważniejszym dokumentem określonym w prawie lotniczym, który realnie otwiera drogę do uruchomienia cywilnej działalności operacyjnej na Sadkowie. Zezwolenie to zawiera warunki i określa zakres prac, które muszą zostać zrealizowane aby uzyskać stosowny wpis do rejestru lotnisk cywilnych. Na tej podstawie rozpocznie się działalność lotniskowa.
Jednocześnie zezwolenie precyzuje, że obiekt może stać się lotniskiem użytku publicznego po spełnieniu przez Port Lotniczy Radom S.A. wymogu certyfikacji zgodnie z prawem lotniczym.
Dodatkowe dopuszczenie lotniska do ruchu międzynarodowego zostanie poprzedzone spełnieniem wymagań określonych w załączniku 14 do Konwencji o Międzynarodowym Lotnictwie Cywilnym. Port Lotniczy Radom-Sadków będzie rozbudowywany i modernizowany w kilku etapach, dlatego też etapowo będą nadawane cechy klasyfikacyjne dla tego lotniska.
Założenie lotniska cywilnego w Radomiu z nieprzyrządowym podejściem do lądowania jest I etapem uruchomienia lotniska cywilnego.