W piwnicach, na strychach i w pawlaczach trzymamy często mnóstwo rzeczy, które „przydadzą się później”. Większość z nich jednak prawdopodobnie będzie tam zalegać latami i nigdy nie zostanie do niczego wykorzystana. Zamiast obrastać w szpargały i bibeloty, lepiej je sprzedać. - Ideą imprezy jest to, aby przyjemny sposób pozbyć zalegających w domu rzeczy i przy okazji coś na tym zarobić – mówi Monika Fijałkowska, prezes Stowarzyszenia „Babia Góra”, które jest pomysłodawcą „Pchlego Targu”. Do akcji przyłączyła się Spółdzielnia Mieszkaniowa „Ustronie”, która udostępnił swoje lokum przy ul. Sandomierskiej 14. - Dzięki przychylności pana prezesa SM „Ustronie” Piotra Skoczylasa mamy miejsce na pierwsze spotkanie, ale liczymy na to, że impreza będzie udana i będziemy się spotykać na takich wyprzedażach także na innych osiedlach w Radomiu – dodaje.
Co będzie można znaleźć na „Pchlim Targu”? Wśród towarów na pewno znajdą się stare książki, rzadkie winyle, zabawki, gry planszowe czy ubrania i dodatki. Można też przynieść rzeczy większe gabarytowo przedmioty, jak np. wózki dla dzieci, rowery, lampy, rtv czy meble. - Jeśli coś jest zdecydowanie za duże żeby je przetransportować, można je wziąć ze sobą na zdjęciu – tłumaczy Małgorzata Kacprzak z Klubu Osiedlowego „Ustronie”. - Chcielibyśmy, żeby na wyprzedaży można było kupić naprawdę wszystko. Liczymy na to, że chętnych do kupowania też nie zabraknie – dodaje.
Organizatorzy oprócz oczywistych korzyści, podkreślają aspekt społeczny imprezy, która ma również na celu integrację lokalnej społeczności. Takie wydarzenia bowiem ocieplają relacje społeczne. - Wydaje nam się, że w dzisiejszych czasach zdominowanych przez supermarkety, ludzie tęsknią za handlem, gdzie na produktach nie ma kodów kreskowych, a cena jest możliwa do negocjacji. Poza tym takie imprezy na Zachodzie cieszą się ogromną popularnością, dlaczego u nas miałoby być inaczej? – mówi Beata Zepchło, jedna z organizatorek.
Impreza jest zupełnie bezpłatna, zarówno dla sprzedających i kupujących. Handlarze jednak sami muszą zorganizować swoje stoisko i oczywiście uprzątnąć je po imprezie. Zainteresowani moga nadal zgłaszać swój udział, kontaktując się z panią Małgorzatą Kacprzak pod numerem telefonu: 793 670 355. Dokładny regulamin i szczegóły imprezy dostępne są na stronie internetowej stowarzyszenia: www.babiagora.radom.pl.