Dotychczas strażacy w sprawie ulatniającego sie tlenku węgla interweniowali ok. 20 razy. - Pojawiało sie pogotowie, ale na szczęśćie ofiar śmiertelnych w Radmiu nie ma. Na przykład, na ul. Planty 8 wydobywał się tlenek węgla, co stwarzało oczywiście realne zagrożenie dla mieszkańców. Zmobilizowaliśmy zarządcę budynku do usprawnienia wentylacji - powiedział nam Łukasz Szymański, rzecznik Straży Pożarnej w Radomiu.
Jak twierdzi rzecznik ilość tych zdarzeń będzie rosła. Sezon na palenie w domach piecami jeszcze na dobre się nie rozpoczął. - Co rok jest mniej więcej tyle samo tych zdarzeń. W ubiegłym roku w Polsce z powodu zatrucia czadem zmarło 100 osób - dodał Szymański.
Toksyczne działanie tlenku węgla wynika z jego większego od tlenu powinowactwa do hemoglobiny, zawartej w erytrocytach krwi. Kiedy łączy się z nimi dochodzi do niedotlenienia tkanek, co w wielu przypadkach prowadzi do śmierci.
Jak ustrzec się przed tlenkiem węgla? Najważniejsze jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza w mieszkaniu. Ze względu na to, że w większości domów montowane są plastikowe okna należy je otwierać zwłaszcza gdy ktoś się kąpie. Można także uchylać drzwi podczas brania prysznica lub przed wykąpaniem się w wannie nalać wodę przy otwartych drzwiach. Bardzo ważne jest także nie zakrywanie kratek wentylacyjnych