- W końcu jesteśmy gotowi do rozpoczęcia udzielania świadczeń medycznych - powiedział na konferencji prasowej prof. Igal Mor, prezes COZR, jeden z udziałowców Okimo Invest Sp. z o.o. - Ta droga do dnia dzisiejszego była skomplikowana. Tak się dzieje przy większych inwestycjach. Ale wszystko, co zaplanowaliśmy, zostało zrealizowane począwszy od budynku, sprzętu, a skończywszy na personelu medycznym - mówił prof. Mor.
W Polsce nowotwory stanowią 40% zgonów u kobiet w wieku 45-65 lat i 30% zgonów u mężczyzn w wieku 45-65 lat. W Radomiu na 220 tys. mieszkańców, 55 tys. grozi śmierć z powodu raka, a 73 tys. zachoruje na nowotwór. Od 1 stycznia 2015 roku wchodzi w życie ustawa o krótkiej ścieżce diagnostycznej chorób nowotworowych. Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej na Wacynie wypełnia lukę lecznictwa onokolicznego w Radomiu i regionie.
Swojego zadowolenia z otwarcia COZR nie krył prezydent Radomia Andrzej Kosztwoniak.
- To dzień szczególny dla Radomia i Ziemi Radomskiej. Dziękuję prywatnym inwestorom za wybór naszego miasta jako lokalizacji dla tak ważnej dla naszego regionu inwestycji. Diagnostyka w chorobach nowotworowych jest niezwykle ważna. Opieka medyczna w Polsce jest na poziomie, który nas wszystkich niezadowala. Dlatego cieszę się, że powstała taka placówka jak ta. Niestety jako Radom mamy najgorszy współczynnik łóżek na Mazowszu. Na 10 tysięcy mieszkańców przypada u nas 65 łóżek. To niewiele. Dlatego tym bardziej cieszymy z nowo otwartego centrum - mówił prezydent Radomia.
Jako pierwsza otwarta zostaje diagnostyka i sale zabiegowe. Przygotowano 40 łóżek dla pacjentów. W COZR są już sale do specjalistycznych badań: tomografii komputerowej – PET, endoskopii, rezonansu magnetycznego, mammografii, histopatologii, diagnostyki obrazowej – USG, RTG. Leczone będą przede wszystkim nowotwory piersi, klatki piersiowej, układu moczowo-płciowego, układu pokarmowego, ginekologii onkologicznej, głowy i szyi, zmiany skórne i znamiona. Lekarze będą stosować leczenie chirurgiczne, chemioterapię i radioterapię m.in. Breast Unit – chirurgia piersi (szybka diagnostyka i leczenie, chemioterapia, napromienianie, brachyterapia nowotworów piersi, brachyterapia – nazywana też terapią kontaktową jest jedną z technik leczenia w radioterapii. Metoda ta polega na bezpośrednim napromienianiu zmian chorobowych przez umieszczenie źródła promieniowania w guzie lub jego sąsiedztwie, ginekologia onkologiczna, urologia onkologiczna – „Prostate Unit” (szybka diagnostyka i leczenie, chemioterapia, napromienianie, brachyterapia nowotworów piersi).
W tej chwili w centrum rozpoczyna pracę medyczny zespół startowy składający się z 11 lekarzy. Docelowo ma ich być 42, o ile uda się podpisać kontrakt z NFZ. Jako pierwsza zostaje otworzona diagnostyka i sale zabiegowe.
- Mamy doświadczony zespół lekarzy onkologów, chirurgów onkologicznych, urologów, onkologów ginekologicznych z renomowanych placówek akademickich z Krakowa i Warszawy. Rozpoczynamy pracę w salach diagnostycznych i zabiegowych. Tutaj możemy liczyć na szybką diagnostykę, plan leczenia, jego wdrożenie. Centrum jest wyposażone w sprzęt najwyższej generacji, które będzie nam bardzo pomagać i ułatwiać pracę. Jesteśmy w stanie zaplanować diagnostykę i leczenie co do dnia i godziny zgodnie z tzw. szybką ścieżką onkologiczną. Operacje są jednym z podstawowych sposobów leczenia nowotworów, dlatego też zaczynamy od diagnozy i ewentualnych kwalifikacji do zabiegów - tłumaczy dr Maciej Chwaliński, dyrektor medyczny COZR.
Kadra pielęgniarska na ten moment liczy 10 pielegniarek, ale docelowo ma ich być znacznie więcej. - To głównie osoby z Radomia z wieloletnim stażem pracy. Doświadczone, wykwalifikowane. Taki jest wymóg XXI wieku - mówiła Renata Ćmielewska, naczelna pielęgniarek w COZR.
COZR nie ma jeszcz podpisanego kontaktu z NFZ. Jak tłumaczy prof. Igal Mor, najpierw trzeba zarejestrować centrum jako szpital, a potem ubiegać się o kontrakt.
- Najpierw musimy wpisać centrum do rejestru podmiotów leczniczych , co uczynimy w najbliższy piątek lub poniedziałek. Następnie będziemy mogli ubiegać się kontrakt z NFZ. Jesteśmy w stały kontakcie z Funduszem. Informowaliśmy ich o naszych poczynaniach. Odpowiadali, że jak już skończymy budowę, wówczas żebyśmy się do nich zgłosili. NFZ ustawowo ma 30 dni na odpowiedź - tłumaczy prof. Mor.
Na wypadek przedłużającego się procesu współpracy z NFZ, prezes COZR ma plan alternatywny. - Deklarowałem wcześniej, że żaden pacjent z potwierdzoną chorobą nowotworową nie zapłaci za leczenie. Mamy skromny fundusz na okres oczekiwania na kontrakt, ale nie może to być zbyt długi czas.
Pierwsi pacjenci już zgłaszają się do centrum, jednak na ten moment nie mogą być zarejestrowani i przyjęci do lekarza ze względu na to, że COZR nie jest jeszcze wpisany do rejestru podmiotów leczniczych. W związku z tym brak jest grafiku. Ale kiedy to nastąpi, a twórcy centrum liczą, że od połowy września już tak się stanie, wówczas pacjenci będą mogli się zapisać do lekarza telefonicznie. Do onkologa nie trzeba mieć skierowania, do innych specjalistów niestety już trzeba go mieć.
Koszt pierwszego etapu budowy COZR wynosi ok. 30 mln zł. Przed inwestorami II etap, czyli budowa chemioterapii i radioterapii.
- Ten etap pochłonie znacznie więcej pieniędzy. Liczymy, że ok. 70-80 mln zł. A to ze względu na specyfikę sprzętu, który będzie wyposażeniem oddziału chemioterapii i radioterapii. W momencie kiedy będziemy starali się o wpis do rejestru podmiotów leczniczych i o kontrakt z NFZ, będziemy zaczynali prace budowlane w pałacyku. Z pewnością stworzymy trzy bunkry do radioterapii. Planowany koniec inwestycji to trzeci kwartał 2015 roku - mówił Ireneusz Okrutny, udziałowiec z Radomia.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>