Ulubioną potrawą przewodniczącego rady miejskiej Dariusza Wójcika jest karp i konsumować będzie go w rodzinnym gronie. Dodatkowo uwielbia on kompot z suszu. – Na moim stole wigilijnym zawsze jest nietypowy barszcz z grzybami i kaszą, który także lubię – mówił Dariusz Wójcik.
Wigilię spędzi w domu, a dwa dni świąt u cioci i babci. Radny Radomian Razem-Kocham Radom Damian Maciąg bardzo chce spotkać się ze swoją rodziną. A co najbardziej lubi jeść? – Pierogi z grzybami i kapustą, barszcz czerwony na grzybach i barszcz z kaszą gryczaną. No i oczywiście racuchy – wymienia młody radny.
- Ja jestem tradycjonalistą – mówi radny SLD Adam Włodarczyk – Przed wigilią spotykam się z przyjaciółmi, natomiast po godz. 17 zamykam się w rodzinnej twierdzy. Biesiadujemy, rozmawiamy, spacerujemy...
Radny Sojuszu podobnie jak Dariusz Wójcik uwielbia karpia. Na jego stole wigilijnym pojawiają się także kluski z makiem. – Moja żona pochodzi z Lubelszczyzny, a tam ta potrawa jest bardzo znana – dodaje Włodarczyk.
Rodzinnie, ale po części w podróży święta spędza poseł PO Radosław Witkowski. – Wyjeżdżamy z rodziną do Krakowa. A co lubię jeść? Zdecydowanie pierogi z grzybami i śledzie w oleju, które tak naprawdę jem tylko w wigilię – mówi poseł.
Kilku radnych zdecydowało się podać nam przepisy na wigilijne potrawy. Oto one:
Barszcz z grzybami według Dariusza Wójcika
Składniki:
Suszone gryzby, kasza gryczana niepalona, barszcz biały, olej rzepakowy, sól, pieprz, ziemniaki.
Suszone grzyby gotujemy dość długo w wodzie. Kiedy będą odpowiednio miękkie dosypujemy kaszę gryczaną niepaloną. Kiedy i kasza zmięknie dodajemy barszcz biało, olej rzepakowy oraz sól i pieprz. Podajemy na półmisku z całym, ugotowanym ziemniakiem.
Kluski z makiem Adama Włodarczyka
Składniki:
Kluski: 500g mąki pszennej, 5 świeżych jaj, pół łyżeczki soli, mąka do posypania
Mak, miód, rodzynki, ewentualnie suszone śliwki.
Robimy kluski, najlepiej według własnych przepisów. Następnie kroimy je; grubość dowolna, wedle uznania. Ucieramy mak z miodem, którego ilość zależna jest od naszych preferencji i dodajemy rodzynki, ewentualnie suszone śliwki. Kluseczki gotujemy dodając wcześniej do wody łyżkę oliwy, dzięki czemu nie będą się sklejać. Kiedy ugotowane już, wystygną mieszamy z makiem.
Racuchy Damiana Maciąga
Składniki:
5 dag drożdży, mąka (minimum 0,5 kg),1 szklanka mleka, 1 jajko, łyżeczka cukru, szczypta soli, olej (do smażenia), cukier puder (do posypania)
Sposób wykonania:
Na początek rozrabiamy drożdże. Do niemetalowej miseczki wkładamy 5 dag drożdży, łyżeczka cukru, ok. ¼ szklanki letniego mleka, łyżeczkę mąki i delikatnie mieszamy. Następnie odstawiamy w ciepłe i ciche miejsce aż do wyrośnięcia. Do miski dodajemy pozostałe mleko, jajko, szczyptę soli, wyrośnięte drożdże i część mąki. Wszystko wyrabiamy (najlepiej drewnianą łyżką). Ciasto powinno być gęste. Jeżeli takie nie jest należy dodać mąki. Następnie ostawiamy ciasto w ciepłe i ciche miejsce aż ciasto zwiększy swoją objętość około dwukrotnie. Smażymy na patelni, nie szczędząc oleju. Racuchy powinny być z obu stron złote. Po zdjęciu z patelni racuchy można położyć na talerzu lub tacy wyłożonej ręcznikami papierowymi, aby odsączyć z nich tłuszcz. Następnie należy posypać je cukrem pudrem.
Dobra rada: Aby do łyżki nie przywierało ciasto w czasie wykładania go na patelnię należy przygotować szklankę z wodą i maczać w niej łyżkę.