Wśród najczęściej występujących wad postawy u dzieci i młodzieży są skolioza, młodzieńcza kifoza piersiowa (choroba Scheuermanna) oraz zniekształcenia kończyn dolnych. Ich wczesne wykrycie nie tylko zapobiega zarówno dalszemu pogłębianiu, jak rozwojowi kolejnych nieprawidłowości. Ogromną rolę w tym procesie odgrywają wczesna diagnoza, profilaktyka i właściwa rehabilitacja. Dlatego też realizowany przez radomski oddział Mazowieckiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy program, ma za zadanie zwiększyć wykrywalność schorzeń kręgosłupa u dzieci mieszkających na terenie miasta i gminy Radom.
Projekt będzie realizowany w latach 2019-2021 w formie dwóch turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci. Z pomocy lekarzy i fizjoterapeutów skorzysta w sumie 120 uczniów klas I-VI szkoły podstawowej. Wszystkie dzieci biorące udział w programie na początku przejdą badania kwalifikacyjne. Później rozpocznie się rehabilitacja pod okiem specjalistów. Każdy z uczestników przez 9 miesięcy będzie brał udział w odbywających się dwa razy w tygodniu grupowych zajęciach z gimnastyki korekcyjnej. Odpowiedni dobór ćwiczeń umożliwi poprawę lub zachowanie organizmu w dobrej kondycji fizycznej. Fizjoterapeuci wybiorą takie zestawy ćwiczeń, które będą mogły być realizowane zarówno na sali ćwiczeń jak i w domu. Oprócz tego będzie mógł skorzystać z indywidualnych porad fizjoterapeuty oraz badań kontrolnych i końcowych.
Dodatkowo dzieci będą objęte działaniami edukacyjno-informacyjnymi prowadzonymi w formie pogadanek i zabaw na temat zdrowego stylu życia i dbania o zdrowie, ze szczególnym uwzględnieniem chorób kręgosłupa. Ze szkoleń i spotkań z zakresu m.in. prawidłowej postawy ciała, wad układu kostno- szkieletowego oraz ich wpływu na zdrowie i życie dzieci będą mogli skorzystać również rodzice, nauczyciele, pielęgniarki i lekarze POZ.