W każdy wakacyjny weekend - w soboty o 11.00 i w niedziele o 16.00 - turyści indywidualni, małe grupy i mieszkańcy będą mogli wziąć udział w wędrówce po najważniejszych punktach naszego miasta. Liczba miejsc w każdej wycieczce jest ograniczona, dlatego do udziału uprawnia dokonana wcześniej rezerwacja pod adresem kontakt@lotzr@.pl (w treści maila należy podać imię i nazwisko uczestnika, nr telefonu oraz wybrany termin).
Harmonogram wycieczek w najbliższy weekend zapowiada się następująco:
16 lipca, godz. 11.00: “Radomskie kamienice i pałacyki – architektura, historia i ciekawostki”, prowadzi Konrad Budzyński.
17 lipca, godz. 16.00: “Radom w pigule”, wycieczkę poprowadzi Krystyna Wydra.
Radomskie kamienice i pałacyki – architektura, historia i ciekawostki
W XIX wieku Radom rozwijał się żywiołowo jako miasto wojewódzkie i gubernialne, oraz ośrodek przemysłowy. W nowej śródmiejskiej dzielnicy obok klasycystycznego gmachu Komisji Województwa Sandomierskiego powstały eleganckie mieszczańskie kamienice i reprezentacyjne pałace przemysłowców. Obecnie Radom słynie z bogactwa zachowanego detalu architektonicznego, zwłaszcza misternie zdobionych żeliwnych balkonów. Na trasie wycieczki spotkamy dzieła takich mistrzów, jak Antoni Corazzi, Józef Pius Dziekoński, Stefan Szyller, Adolf Szyszko-Bohusz.
Radom w “pigule”!
W trakcie wycieczki zobaczycie jak różnorodnym miastem jest Radom. Trasa powiedzie szlakiem zabytków architektury, ciekawych postaci i wielkich wydarzeń historycznych. Spytamy Jana Kochanowskiego co w Radomiu robił jego szwagier. Dowiemy się kto i dlaczego zabrał prezydentowi Mościckiemu cytrynę podczas obiadu, czemu Napoleon potłukł popiersie Leszka Kołakowskiego, jaki był powód tego, że Witold Gombrowicz nie został prawnikiem i z kim Kazimierz Jagiellończyk miał 13 dzieci i po co jedno z nich zostało w Radomiu. Wszystkie te ciekawostki poznacie w otoczeniu świetnej architektury projektu takich sław, jak Antoni Corazzi, Henryk Marconi, Stefan Szyller i Adolf Szyszko-Bohusz. PS. – czy wiecie czym są piguły? Spytajcie przewodnika, przyjezdni z innych części Polski mogą być zaskoczeni!
Istnieje możliwość zapewnienia asystenta osoby niepełnosprawnej ruchowo, jednak należy o takiej potrzebie poinformować maksymalnie 24 godziny przed wycieczką!
Zadanie jest współfinansowane ze środków Gminy Miasta Radomia.