Jak przypomina kurator wystawy Andrzej Markiewicz, idea całego przedsięwzięcia zrodziła się zaledwie niecałe pół roku po odzyskaniu niepodległości. Organizowali ją członkowie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, pełni nadziei, że kultura i sztuka, która przetrwała czas okupacji, będzie służyła społeczeństwu. Kolejne Salony, a było ich 41, miały różny wymiar i charakter, ale zawsze służyły promocji polskiej sztuki. W wystawach tych uczestniczyli najwybitniejsi twórcy polscy, tacy jak: M. Abakanowicz, E. Eibisch, T. Kantor, T. Brzozowski, S. Fijałkowski, J. Gielniak, Cz. Rzepiński, St. Gierowski, A. Karny, J. Lebenstein, Z. Lutomski, T. Niesiołowski, T. Pągowska, A. Myjak.
Tegoroczna edycja Salonu Zimowego powróciła do swojej tradycyjnej formuły konkursu, która pozwala na prezentację najwartościowszych dzieł oraz określenie współczesnych nurtów w polskich działaniach artystycznych w zakresie sztuk plastycznych z dyscypliny: malarstwo, rysunek, grafika i rzeźba.
- Po ponad 20 latach przerwy powroty zwykle nie należą do prostych, lecz czasami warto podjąć wysiłek, trud, warto powalczyć z przeciwnościami, pokonać opór niepewności – stwierdza kurator wystawy dodając: - Świadectwem tego, jak jest istotna i ważna idea kontynuacji Salonu, była odpowiedź środowiska artystów plastyków z całego kraju. 73 twórców nadesłało na konkurs 138 prac.
„42. Salon Zimowy. Ciąg dalszy” zgodnie z tradycją zostanie otwarty w drugą niedzielę grudnia, jedenastego, o godz. 12.00 w Galerii „Pentagon”, Galerii Rogatka, oraz Akademickiej Galerii Sztuki.