Przypomnijmy: w kwietniu Miasto Radom wraz ze wszystkimi powiatami Regionu Radomskiego oraz Szpitalami Wojewódzkimi złożyło wspólny projekt dotyczący modernizacji, przebudowy i wyposażenia wszystkich szpitali znajdujących się na tym terenie. Ma on na celu poprawę dostępności mieszkańców do publicznej służby zdrowia i poprawę trudnej sytuacji szpitali.
Niedawno Urząd Marszałkowski poprosił samorządy i szpitale o podzielenie projektu na część dotyczącą inwestycji budowlanych i cześć dotyczącą zakupu sprzętu. Spotkanie miało na celu wyjaśnienie, po co ten podział oraz jak technicznie ma on zostać wykonany.
''Jak dowiedzieliśmy się na wczorajszym spotkaniu, Samorząd Województwa zamierza „wyrzucić” z dofinansowania wszystkie wydatki dotyczące części budowlanej, mimo iż możliwe jest finansowanie takich wydatków. Zarząd jednak zawęża możliwą pomoc do zakupu samego sprzętu.'' - czytamy na stronie Urzędu Miasta. Słowa te, według radomskich urzędników, znajdują potwierdzenie w piśmie przysłanym do magistratu przez Pana Marszałka:
„Jednocześnie odpowiadając na Państwa pismo z dnia 6 sierpnia 2014 r. w sprawie doprecyzowania zasad, zgodnie z którymi powinien zostać uzupełniony Plan działań RIT dla subregionu Radomskiego, uprzejmie informuję, że zgodnie z założeniami przyjętymi przez Zarząd Województwa Mazowieckiego w ramach RIT ze środków przewidzianych w PI 9.1 planowane jest wsparcie zakupu sprzętu i wyposażenia. Koszty ewentualnych robót budowlanych będą mogły być pokryte w ramach PI wspierających termomodernizację lub rewitalizację [w całym województwie na rewitalizację przeznaczono jedynie ok.60mln zł – przypis własny]. Wyżej wskazane ograniczenie wymuszone jest niskimi środkami na wsparcie inwestycji w obszarze ochrony zdrowia. (…) W związku z powyższym prezentując wartości wybranych przez Państwa wskaźników proszę odnieść się jedynie do kosztów zakupu sprzętu. Jednocześnie sugeruje się przedstawienie inwestycji w zakresie robót budowlanych, jedynie w przypadku projektów finansowanych w ramach wsparcia termomodernizacji lub rewitalizacji. Prace budowlane nie wpisujące się w ww. obszary powinny być opisane w Planie Działań RIT jako inwestycje komplementarne finansowane z innych źródeł. Mogą być również ujęte jako element kosztów projektu finansowanego ze środków unijnych po stronie wydatków niekwalifikowanych”
W wyjaśnieniu, jakie otrzymaliśmy z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w odniesieniu informacji umieszczonej na stronie miasta czytamy: ''Dyskurs prowadzony przez władze Radomia na stronie internetowej miasta (pod tytułem „Złe decyzje Zarządu Województwa dla subregionu radomskiego”) po raz kolejny wprowadza w prace nad RIT-em niepotrzebne emocje. Decyzja, o której mowa w cytowanym materiale, nie została podjęta przez zarząd województwa, ale Komisję Europejską, i nie jest to decyzja dotycząca wyłącznie Radomia, ale całego województwa - wujaśnia Urząd Marszałkowski. ''W wytycznych dotyczących nowego okresu programowania UE oraz w przesłanych do samorządu województwa uwagach do projektu RPO WM 2014-20 Komisja Europejska nie zgadza się na budowę nowych obiektów kubaturowych (nowe budynki)." - czytamy dalej.
Zdaniem urzędników Urzędu Marszałkowskiego wiedzę na ten temat władze Radomia posiadają co najmniej od lutego tego roku. - Wówczas w Radomiu odbyło się spotkanie poświęcone nowej perspektywie unijnej, gdzie wyraźnie zostały przedstawione główne założenia i obostrzenia Komisji Europejskiej. Analogiczne spotkania odbyły się we wszystkich byłych miastach wojewódzkich województwa - informuje Marta Milewska z Urzędu Marszałkowskiego.
Urząd Miejski w Radomiu przypomina, że na ochronę zdrowia Zarząd ma do dyspozycji ok. 230 mln złotych, a na dofinansowanie szpitali subregionu radomskiego potrzebne jest ok. 225 mln zł. Są to więc środki wystarczające. Magistrat przypomina, że jeszcze podczas spotkań w marcu i kwietniu b.r. gdzie zarówno Marszałek A. Struzik jak i Wicemarszałek L.Ruszczyk przekonywali Radom do przyłączenia do radomskiego RIT wszystkich powiatów regionu radomskiego padały obietnice, że pula środków na RIT oraz na Priorytet 9.1 związany ze służbą zdrowia zostanie zwiększona.
- Jak się okazuje dzisiaj, Radom i subregion radomski zostanie pozbawiony ogromnej części wsparcia, co tłumaczy się następująco: „Wyżej wskazane ograniczenie wymuszone jest niskimi środkami na wsparcie inwestycji w obszarze ochrony zdrowia.” Jaką więc wartość mają publicznie i w obecności mediów składane obietnice dotyczące zwiększenia tych środków? - dopytują miejscy urzędnicy.
Niezwykle istotne jest także to, zdaniem radomskiego magistratu, że gros zakupów wyposażenia i sprzętu medycznego miała być zainstalowana właśnie w budynkach, które najpierw miały być przebudowane lub zmodernizowane. Jeżeli Zarząd Województwa nie pozwoli na inwestycje budowlane, to zgodnie z wymogami odpowiednich przepisów również potencjalnie zakupiony sprzęt nie będzie miał być gdzie wstawiony.
Do tej kwestii również odniósł sie Urząd Marszałkowski: ''Nie jest prawdą, że planowane remonty i modernizacje w budynkach szpitalnych w ramach RIT nie będą one możliwe. Zarząd województwa z racji na ograniczone środki w priorytecie 9.1 (dotyczącego ochrony zdrowia) podjął decyzję, że tego typu modernizacje będą realizowane (oczywiście po spełnieniu określonych wymogów) w ramach innych priorytetów inwestycyjnych. Mówiąc wprost – zmienia się tylko priorytet, a zadania nie wypadają z RIT-u. Zarząd województwa mazowieckiego przeznaczy odpowiednie środki na dobre, zgodne z RPO i wytycznymi Komisji Europejskiej projekty, których przygotowanie powinno być teraz priorytetem dla władz Radomia''.
Obecnie magistrat zlicza, jaka dokładnie kwota związana jest z samymi inwestycjami budowlanymi, a jednocześnie ile Radom i powiaty ziemi radomskiej stracą na decyzji Zarządu Województwa.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
Kolejne zmiany w Regionalnym Instrumencie Terytorialnym. Radom znowu pokrzywdzony?
W czwartek, 4 września, odbyło się spotkanie robocze przedstawicieli powiatów regionu radomskiego z przedstawicielką Urzędu Marszałkowskiego dotyczące Regionalnego Instrumentu Terytorialnego.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu