Fabuła dramatu jest na pozór prosta i z lekka idiotyczna. Akcja rozgrywa się w małym, odciętym od świata hotelu przy jednej z amerykańskich autostrad. Tu poznajemy czwórkę bohaterów: jednorękiego Carmichaela, nieco dziwnego recepcjonistę Toby'ego i parę młodych handlarzy marihuany. Carmichael od 27 lat obsesyjnie szuka swojej utraconej w młodości lewej ręki. Do czego potrzebna mu ta ręka - nie wiadomo... Wiadomo jednak, że zrobi wszystko, by ją odzyskać... Czy mu się to uda?
Jak poprzednie dramaty McDonagha, tak i ten tekst wymyka się prostym klasyfikacjom. Jest w nim i czarny humor, i groteska, i świetnie skonstruowany, gęsty dramat psychologiczny. Jednoręki ze Spokane jest błyskotliwie napisaną sztuką o ludziach pogubionych, pokaleczonych. To opowieść o tym, że każdy z nas szuka sposobu na życie, celu, który - choć czasem nierealny - może stanowić napęd do działania i cały sens istnienia. McDonagh inteligentnie, celnie i boleśnie stawia przy tym pytania dotyczące granic normalności i patologii.
Przewrotna, trzymająca w napięciu akcja, mnóstwo czarnego humoru plus cztery popisowe aktorskie role... I jeszcze coś: przydadzą się Państwu mocne nerwy, bo na scenie będzie się działo!
Nie uprzedzając faktów, zapewniamy tylko, że nie będziecie się nudzić!
Zapraszamy bardzo serdecznie!
Martin McDonagh "Jednoręki ze Spokane"
przekład Klaudyna Rozhin
reżyseria Katarzyna Deszcz
scenografia Andrzej Sadowski
obsada: Janusz Łagodziński, Karolina Michalik, Marek Braun, Wojciech Wachuda
PRAPREMIERA POLSKA 14 maja 2011 godz. 18.00 - scena kameralna
* * *
MARTIN McDONAGH (ur. 1970) - jeden z najgłośniejszych i najzdolniejszych współczesnych dramatopisarzy.
Zadebiutował w roku 1996 Królową piękności z Leenane i od razu osiągnął wielki sukces: został laureatem trzech prestiżowych brytyjskich nagród: dla najlepiej zapowiadającego się pisarza, za najbardziej obiecujący debiut i najlepszą sztukę roku. Jest najbardziej znany jako autor czarnych komedii zgrupowanych w trylogiach, tzw. "Trylogii Leenane" (Czaszka z Connemary, Na zachód od Shanonn, Królowa piękności z Leenane) oraz "Trylogii arańskiej" (Kaleka z Inishmaan, Porucznik z Inishmore i The Banshees of Inisheer).
W 1999 roku McDonagh znalazł się na liście 21 autorów XXI wieku, wybranych przez brytyjski The Observer.
Parodia, groteska, czarny humor, zaskakujące zwroty akcji i sceny przemocy - to niezawodny przepis McDonagha na dramat, zaczerpnięty jakby żywcem z filmowych scenariuszy Quentina Tarantino.
Jest autorem i osobą bardzo kontrowersyjną. Podobno przeczytał w życiu tylko kilka książek, edukację zakończył w wieku 16 lat. Lubi szokować. Jest nieprzewidywalny jak jego bohaterowie: na ceremonii wręczania nagród Evening Standard zjawił się pijany w sztok. Pyskując i ledwo trzymając się na chwiejnych nogach, odbierał przyznane mu wyróżnienie. Kiedy Sean Connery próbował go uspokoić, usłyszał mięsiste „fuck off". A uroczystość transmitowana była na żywo w telewizji...
W Polsce po jego sztuki sięgali świetni i uznani reżyserzy, m.in. Kazimierz Kutz, Maciej Englert, Agnieszka Glińska, Katarzyna Deszcz, Barbara Sas, Robert Gliński, Iwona Kempa.