Do Radomia dziewięcioletni Andrzej Wajda dotarł w 1935 roku. Stało się tak za sprawą ojca, kapitana Jakuba Wajdy, który jako zawodowy żołnierz, przeniesiony został z Pułku Piechoty w Suwałkach do 72. Pułku Piechoty im. Płk. Dionizego Czachowskiego w Radomiu.. Rodzina Wajdów zamieszkała w domu oficerskim przy ulicy Malczewskiego 20. W swoich późniejszych wspomnieniach słynny reżyser mówił o Radomiu:
Moje życie w Radomiu dzieliło się na dwie części. Na początku byłem szczęśliwym dzieckiem, mieszkałem w wygodnym domu i miałem wiele miejsca do zabawy w koszarach. Potem ojciec poszedł na wojnę i nie wrócił. Zginął w Katyniu.
Andrzej Wajda był uczniem w Szkole Rysunku, Malarstwa i Rzeźby Wacława Dobrowolskiego w latach 1942-46. Przez dyrektora tej szkoły skierowany został do nauki w Akademii Sztuk Plastycznych w Krakowie, bo wykazywał talent plastyczny.
Regularne kontakty reżysera z Radomiem ponownie następują od 1989 r. Przekazał ponad 100 prac do radomskiej kolekcji sztuki w muzeum im. Jacka Malczewskiego. Z Jego inicjatywy powstaje Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia. Otrzymał tytuł Honorowego Profesora Sztuki Politechniki Radomskiej, który zostanie wręczony wiosną przyszłego roku. Honorowym Obywatelem Miasta Radomia jest od 2000 r.
Mobilne wystawy edukacyjne z cyklu Honorowi Obywatele Miasta Radomia przygotowywane są przez Łaźnia RKŚTiG od kwietnia br. z inicjatywy wiceprezydenta Ryszarda Fałka. Właścicielem każdej z wystaw jest placówka oświatowa, w której następuje otwarcie. Wystawy, w założeniu umieszczone w standach ekspozycyjnych, wędrują po radomskich szkołach. Poprzez przystępną, tabloidową formułę, projekt służy przypominaniu radomskiej młodzieży postaci ważnych dla miasta i kraju. Gospodarze poszczególnych wystaw przygotowują z okazji otwarć różne uroczystości szkolne, angażujące młodzież i nauczycieli. Do tej pory przygotowano wystawy o: abp. Zygmuncie Zimowskim, Janie Pawle II, Lechu Wałęsie, Kazimierzu Paździorze, Antonim Czortku, biskupie Edwardzie Materskim.