Pasaż – wzdłuż Potoku Północnego od ul. Malczewskiego do ul. 25 Czerwca - nosi imię prof. Leszka Kołakowskiego od lutego ubiegłego roku; wnioskowała o to komisja kultury, a radni dali zgodę. Tyle tylko, że prawdziwym pasażem – czystym, zadbanym, z mnóstwem drzew - jest część między Malczewskiego a Chrobrego, którą przy okazji budowy Słonecznego Centrum stworzył AIG Lincoln. To tutaj stanęła tabliczka z napisem „Pasaż im. prof. Leszka Kołakowskiego” i cytatem jego autorstwa: „Najmądrzejsi ludzie na świecie pochodzą z Radomia”.
Tabliczkę odsłoniła córka wybitnego filozofa – Agnieszka, otwierając tym samym III Festiwal Filozofii. - Mój ojciec bardzo by się cieszył z tego miejsca. Zwłaszcza, że znajduje się w pobliżu szkoły, do której uczęszczał (obok pasażu znajduje się II LO im. Marii Konopnickiej; w latach 30. ubiegłego wieku szkoła mieściła się przy ul. Żeromskiego 41 i istniała przy niej szkoła podstawowa, do której chodził profesor – przyp. Autor). Ojciec zresztą bardzo chętnie przyjeżdżał do Radomia i bardzo mile wspominał obchodzone w rodzinnym mieście urodziny – mówiła Agnieszka Kołakowska.
Na otwarciu pasażu nie mogło zabraknąć uczniów „Konopnickiej”, z którymi Leszek Kołakowski przez wiele lat utrzymywał kontakt korespondencyjny.
Po krótkim koncercie w wykonaniu Piotra Zarzyki z Zespołu Szkół Muzycznych uczestnicy uroczystości udali się do Resursy Obywatelskiej. Tam otwarta została pokonkursowa wystawa prac plastycznych inspirowanych bajkami wybitnego filozofa. Po niej o etyce, filozofii i polityce debatowali: Agnieszka Kołakowska, prof. Ryszard Legutko i prof. Ryszard Kleszcz. Kolejnym punktem była wystawa ilustracji do bajek Leszka Kołakowskiego, którą można oglądać w Łaźni. Pierwszy dzień Festiwalu Filozofii zakończył pokaz ulubionego filmu honorowego obywatela Radomia „Fanny i Aleksander” oraz koncert w Parkowej.