W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin księdza profesora – honorowego obywatela Radomia, twórcy polskiej szkoły bioelektroniki, wykładowcy na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, autora wielu książek i rozpraw. Z inicjatywą uczczenia wybitnego radomianina wystąpiła Resursa Obywatelska, a rada miejska zgodziła się na ogłoszenie 2011 roku Rokiem ks. Włodzimierza Sedlaka. To uroczyste ogłoszenie zaplanowano na piątek, 20 maja w czasie III Radomskiego Festiwalu Filozofii „Okna” im. prof. Leszka Kołakowskiego.
Dzień poświęcony ks. Sedlakowi rozpocznie o godz. 10.30 msza święta w katedrze, po której zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa w konfesjonale, gdzie spowiadał ksiądz profesor. W południe odbędzie się uroczysta sesja rady miejskiej, będąca oficjalną inauguracją Roku ks. prof. Włodzimierza Sedlaka połączona z projekcją filmu „Dawać, dawać, aż spłonie. Rzecz o ks. prof. Włodzimierzu Sedlaku”. Film będzie można obejrzeć także o godz. 17, podczas prezentacji książki „Włodzimierz Sedlak”.
Organizowany przez Resursę Obywatelską Festiwal Filozofii rozpoczyna się już we środę, 18 maja. Tego dnia otwarty zostanie pasaż na terenie Centrum Słonecznego, który nosi imię innego wielkiego radomianina – prof. Leszka Kołakowskiego. W galerii Resursy otwarta zostanie pokonkursowa wystawa prac plastycznych inspirowanych bajkami prof. Kołakowskiego, a w Łaźni będziemy mogli zobaczyć ilustracje do tych bajek. O godz. 12 zaplanowano debatę „Etyka, filozofia, polityka” Wezmą w niej udział m.in. prof. Ryszard Legutko (naukowiec i polityk, profesor filozofii, publicysta, autor książek o tematyce społeczno-politycznej, tłumacz dzieł Platona, senator i wicemarszałek Senatu VI Kadencji, były minister edukacji narodowej, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego), prof. Ryszard Kleszcz (pracownik naukowy Uniwersytetu Łódzkiego, autor ponad 80 publikacji filozoficznych) i Agnieszka Kołakowska (w Polsce do 1968 roku, szkoły i studia w Anglii i USA; studiowała filozofię, filologię klasyczną, lingwistykę, następnie filozofię starożytną, tłumaczka i publicystka). W Klubie Dobrego Filmu natomiast zobaczymy „Fanny i Alexandra” - jeden z ulubionych obrazów prof. Kołakowskiego. Bilet na seans kosztuje 10 zł. O godz. 20.30 – „Filozoficzny stand-up” oraz koncert duetu: Anna Nadzieja i Yarek Jaśkiewicz w kawiarni Parkowa.
Drugi dzień festiwalu rozpocznie wernisaż wystawy fotografii Stanisława Zbigniewa Kamieńskiego „Ogród filozoficzny”. O godz. 12.00 prof. Jerzy Szacki – wybitny socjolog i historyk myśli społecznej – wygłosi wykład „Leszek Kołakowski jako myśliciel swojego pokolenia i swoich czasów”. Po południu będzie można odwiedzić Muzeum Sztuki Współczesnej, gdzie przygotowano ekspozycję „Polityka i etyka”. Wystawa prezentuje dzieła sztuki z różnych okresów powojennej Polski, od przełomu lat 40. i 50. po pierwsze lata obecnego stulecia, które pokazują zmieniającą się rzeczywistość polityczną i społeczną.
W sobotę, 21 maja laureaci Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej odbiorą Nagrody im. Leszka Kołakowskiego i Gminy Miasta Radomia. Uroczystość uświetni wykład socjologa i filozofa prof. Józefa Niżnika. Po nim uczniowie II LO im. Marii Konopnickiej zabiorą nas na wycieczkę śladami prof. Kołakowskiego. O godz. 17 Kinematograf Filozoficzny - projekcje najlepszych filmów Międzynarodowego Festiwalu Filmu Filozoficznego w Krakowie, z udziałem organizatorek przeglądu: Marzeny Dudziuk i Sylwii Szczepańskiej oraz prezentacja książki „W stronę kina filozoficznego. Antologia”. A o godz. 20.30 Filozoficzne After Party w kawiarni Parkowa.
Niedziela będzie ostatnim dniem Okien. O godz. 12 Izabela Brejtkop-Frączek i Patrycja Zywert zapraszają do Teatru Powszechnego na czytanie bajek Leszka Kołakowskiego.
Przez cały festiwal specjalne menu „profesorskie”, czyli ulubione dania i napoje wybitnego filozofa serwować będą: Babie Lato, Banja Luka, bar Sezam, Czarny Kot, Dekada, Hokus-Pokus, Panie Panowie, Parkowa, Retrospekcja i Teatralna. W Resursie natomiast czynne będzie stoisko filozoficzne Księgarni Literackiej im Witolda Gombrowicza.