Bookcrossing to akcja ogólnoświatowa. To forma innowacyjna, zaś dla niektórych osób bardzo kontrowersyjna. Polega na pozostawieniu przeczytanych książek w miejscach publicznych (np. ławka w parku, sklep czy też przedział w pociągu), w taki sposób, aby ktoś inny mógł się z nią zapoznać.
Coraz częściej tworzone są specjalne półki, w których możemy znaleźć wiele pozycji w jednym miejscu. Taki zabieg ma na celu ochronę książek przed ich zniszczeniem. Również w Radomiu istnieje kilka oficjalnych i nieoficjalnych półek, na których można zostawiać swoje „perełki”.
Są one zlokalizowane m.in. w Miejskiej Bibliotece Publicznej (ul. Piłsudskiego 12, regał przy wejściu), Gabinecie Stomatologicznym „Estident”(ul. Struga 6), Radomskim Szpitalu Specjalistycznym im. Tytusa Chałubińskiego (Oddział Dziecięcy), czy też w bibliotece Publicznego Gimnazjum nr 2 (ul. Gagarina 19).
Zdaniem Małgorzaty Michalskiej, nauczyciela-bibliotekarza w PG 2, idea dzielenia się książkami w naszym mieście jest popularna wśród młodzieży, rzadziej wśród dorosłych: - W Radomiu nie ma jeszcze czegoś takiego jak kultura wypuszczania książki z domu. Uczymy się szanować książki, dbamy o to, aby były ładnie wydane. Czasami nawet je czytamy, ale wyniesienie ich z domu i położenie w miejscu publicznym jest dla wielu ludzi świętokradztwem – mówi nauczycielka.
Gimnazjaliści najczęściej sięgają po pozycje z dziedziny fantastyki, historii oraz romanse. Akcja bookcrossingu trwa w placówce od czterech lat. „Uwalnianie książek” niejednokrotnie jest szansą dla osób, których często nie stać na zakup drogich pozycji. Jest to także bardzo łatwy sposób na nawiązywanie nowych kontaktów z osobami o podobnych zainteresowaniach czytelniczych.
W Polsce los „uwolnionych” książek możemy śledzić za pomocą portalu www.bookcrossing.pl. Wystarczy, że zarejestrujemy naszą pozycję. W tym momencie otrzymuje ona indywidualny numer BIP. Dzięki temu możemy monitorować ówczesne miejsce jej przebywania. Obecnie w naszym kraju uwolnionych jest ponad 170 tysięcy książek, które kursują po kraju, trafiając z rąk do rąk.
Pamiętajmy, że książki żyją tylko wtedy, kiedy są czytane. Dlatego apelujemy: Masz w domu książkę, którą już wielokrotnie przeczytałeś lub Ci się znudziła? Zamierzasz wyrzucić ją na śmietnik? Nie musisz tego robić! Zostań bookcrosserem i uwolnij swoją książkę.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? DOŁĄCZ DO NAS FACEBOKU. ZRÓB TO TERAZ >>>