- Jestem wdzięczny tej wielce szacownej instytucji za cenny dar dla mieszkańców Radomia, trafiający do ich rąk za naszym pośrednictwem – mówił Prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak podczas uroczystego przekazania wydawnictw Miejskiej Bibliotece Publicznej. – Dzięki tym książkom pamięć o naszej nieodległej historii i ludziach ją tworzących będzie ożywać, ilekroć po nie sięgniemy – dodał.
W sumie jest to ponad sto pozycji, łącznie zaś 1260 egzemplarzy wydawnictw o charakterze historycznym, dotykających zagadnień XIX- i XX- wiecznej historii naszego kraju. Znajdziemy wśród nich piękne albumy, np. „Polskie cmentarze wojenne w Uzbekistanie”, wydawnictwa o charakterze encyklopedycznym, np.: wielotomowy „Indeks Represjonowanych na Wschodzie”, „Archiwum opozycji” czy „Roczniki oficerskie”. Są wzruszające wspomnienia, jak „Sierpniowe dziewczęta” (Powstanie Warszawskie), poezje: „Monte Cassino w poezji”, a nawet literatura dla dzieci i młodzieży: „Rycerze lasu” - o Żołnierzach Wyklętych.
Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa została powołana przez Sejm RP w 1947 roku. Jest jedynym w Polsce organem państwowym inicjującym i koordynującym działalność związaną z upamiętnianiem historycznych wydarzeń i miejsc oraz postaci w dziejach walk i męczeństwa narodu polskiego w kraju i zagranicą, a także walk i męczeństwa innych narodów na terytorium Polski. Przewodniczącym jest od r. 2001 Władysław Bartoszewski.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
Biblioteka bogatsza o historyczne wydawnictwa
Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa na prośbę Prezydenta Radomia przekazała książki dla Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Załuskich.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu