Większość zakupionych listów nie była jeszcze publikowana w Polsce. Kolekcja obejmuje listy i pocztówki Gombrowicza, (a także trzy listy od Konstantego Aleksandra Jeleńskiego), z lat 1957- 1965. Dokumenty dotychczas były własnością Juana Carlosa Gómeza, który wydał je w Argentynie, jak twierdzi wbrew woli wdowy po pisarzu, Rity Gombrowicz. J.C. Gómez to jeden z najbliższych przyjaciół polskiego pisarza, Henryk Bereza nazwał go nawet „duchowym spadkobiercą Gombrowicza” a Gombrowicz „wiernym Gomą”.
Negocjacje z J.C. Gómezem, które prowadził kierownik wsolskiego muzeum Tomasz Tyczyński, były dramatyczne. Trwały ponad rok. - I wcale nie chodziło o cenę, choć udało się ją nieco zracjonalizować – opowiada Tyczyński. – Miałem wrażenie, że pan Gómez jest bardzo przywiązany do tych listów i dlatego negocjacje się przeciągają. Nasza korespondencja pełna była literackich gier i nagłych zwrotów akcji; dwukrotnie wydawało się, że negocjacje zostaną zerwane – dodaje Tyczyński.
Listy kosztowały ostatecznie 10 000 dolarów. Zakup był możliwy dzięki wsparciu firm: Południowo-Mazowiecki Bank Spółdzielczy w Jedlińsku, Mazowiecka Spółka Gazownictwa, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Krzyżanowscy Sp. z o.o, Wodociągi Miejskie w Radomiu, Fogiel&Fogiel, Centrum Radom, Zakłady Masarskie „Krawczyk”, Sita Polska Sp. z o.o., Radmot, Zakłady Chemiczne Bochem Sp. z o.o.
Kilka dni temu cenne dokumenty literatury polskiej przywiozły do kraju dr Dominika Świtkowska z Muzeum Gombrowicza oraz Anna Szczepanek z działu rękopisów Muzeum Literatury. Za kilkanaście tygodni po dopełnieniu formalności i przeprowadzeniu prac konserwatorskich listy zostaną udostępnione.