Sobota 8 luty
Piotra, Żakliny, Gniewomira
RADOM aktualna pogoda

Dlaczego warto robić cyfrowy detoks i jak się do niego przygotować?

Artykuł sponsorowany 2025-02-07 10:28:00

Żyjemy w świecie zdominowanym przez technologię. Nieodłącznym elementem naszej codzienności stały się komputery, smartfony i inne urządzenia elektroniczne. W erze cyfrowej nie wyobrażamy sobie choćby dnia bez aktywności w mediach społecznościowych, sprawdzania e-maili czy korzystania z aplikacji. Choć technologia ułatwia życie, jej nadmiar może prowadzić do uzależnienia i przeciążenia psychofizycznego. Cyfrowy detoks staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, które pozwala odzyskać równowagę i poprawić samopoczucie. Jak się do niego przygotować? O tym właśnie przeczytasz w tym artykule.

Za dużo, za głośno, za szybko – konsekwencje ery cyfrowej

<>Naukowcy biją na alarm – najważniejsze części mózgu przestają prawidłowo funkcjonować, przytłoczone nadmiarem bodźców i informacji do przetworzenia! Współczesny świat zmusza nas do nieustannego analizowania ogromnych ilości danych. W rezultacie nasza zdolność do koncentracji ulega osłabieniu. Towarzyszy temu wysoki poziom stresu, problemy ze snem i ogólne wyczerpanie emocjonalne, za które odpowiada po prostu przebodźcowanie. Ciągłe przełączanie się między różnymi zadaniami sprawia, że mózg staje się przestymulowany, zmęczony nadmiarem informacji.

Dodatkowo nieustanne scrollowanie, czyli przewijanie zawartości ekranu na urządzeniu elektronicznym, wywołuje efekt FOMO, czyli lęk przed wypadnięciem z obiegu. Zaczynasz bać się, że jeśli przestaniesz być online, to coś ważnego Cię ominie. Paradoksalnie właśnie wtedy omija nas wiele rzeczy ważnych, które dzieją się tuż obok nas. Organizm próbuje reagować na to wszystko, wysyłając różne sygnały. Masz ochotę zamknąć oczy, zatkać uszy i odciąć się od świata? To naturalna reakcja, Twój organizm pragnie bowiem odpocząć od cyfrowej burzy, szukając ukojenia w ciszy i spokoju.

Życie przed ekranem a zdrowie naszych oczu

Nie ulega wątpliwości, że nadużywanie ekranów jest szkodliwe dla wzroku. Długotrwałe wpatrywanie się w cyfrowe ekrany może prowadzić do tzw. syndromu widzenia komputerowego. Jest to stan objawiający się m.in. zmęczeniem oczu, niewyraźnym widzeniem, nadwrażliwością na ostre światło i uczuciem pieczenia pod powiekami. Tego typu dolegliwości bardzo często występują u osób korzystających długotrwale z monitorów i wyświetlaczy. Wzmożona ekspozycja na ekrany sprzyja również pogłębianiu wad wzroku, szczególnie krótkowzroczności. Jednak najgroźniejsze są choroby oczu, które mogą być związane z przeciążeniem wzroku pod wpływem wielogodzinnego patrzenia w monitor komputera.

Co ciekawe, długotrwałe przebywanie przed ekranami może mieć wpływ nawet na takie choroby, jak zaćma, która kojarzy się głównie z osobami starszymi. Okazuje się jednak, że katarakta dotyka coraz więcej młodych osób. Z jednej strony nie musi być wcale związana z ekranami. Istnieje w końcu np. zaćma wrodzona, którą można rozpoznać już u noworodków. Może jednak ona być na tyle słaba, że nie będzie wykryta przez lata. Z czasem, kiedy dziecko się rozwija i jego narząd wzroku jest stale poddawany przeciążeniom przed ekranem komputera czy smartfona, taka choroba może dać o sobie znać. Chociaż w dzisiejszym świecie elektronika jest wpisana w codzienność i przynosi wiele dobrego, warto mieć świadomość, że stałe i intensywne przeciążanie oczu może przynosić nie tylko delikatne dolegliwości, ale może być związane również z chorobami, takimi jak różne rodzaje zaćmy i sprawiać, że dotkną nas one nieco wcześniej niż przy świadomym korzystaniu z ekranów i zdrowszym stylu życia.

Jak się wyciszyć? Sposoby na cyfrowy detoks

Aby odzyskać równowagę w pędzącym świecie, warto raz na jakiś czas zrobić sobie cyfrowy detoks. To nic innego jak przerwa od urządzeń elektronicznych czy gadżetów. Odejście od ekranów pomaga nam zredukować stres, wyciszyć umysł i wyeliminować nadmiar bodźców, które zapełniają naszą codzienność. Pierwszym sposobem jest wyznaczenie konkretnych godzin w ciągu dnia, kiedy odkładamy na bok telefon i inne zdobycze cywilizacji – np. podczas posiłków lub na godzinę przed snem. Drugim krokiem może być ustalenie dni, kiedy w ogóle nie korzystamy z elektroniki. Może to być np. weekend bez smartfona, który pomoże zresetować nasze zmysły.

Warto również rozważyć całkowitą rezygnację z mediów społecznościowych – poświęcamy im mnóstwo czasu, zaniedbując codzienne aktywności. Dzięki temu damy sobie przestrzeń na relaks. Jeżeli jednak całkowity cyfrowy detox jest niemożliwy, można również zmniejszyć negatywny wpływ ekranów na zdrowie. Warto robić przerwy od patrzenia w monitor komputera lub telefon i spojrzeć w dal, np. przez okno. Pomóc mogą też okulary z filtrem światła niebieskiego i zakraplanie zmęczonych, suchych oczu. Pamiętajmy również o regularnym badaniu wzroku oraz zastosowaniu odpowiedniej korekcji (jeśli istnieje taka potrzeba). Podejmowanie takich działań przyczynia się do poprawy ostrości widzenia oraz może pomóc w zmniejszeniu ryzyka poważniejszych schorzeń.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych